Yazı Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 08:22 Bu yazı 2966 kez okundu
 
Nursultan Nazarbayev’in İstifası Rus Basınında Nasıl Yankı Buldu? (3)
Ali Emre Sucu
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Nazarbayev bir ülkede geçiş sürecinin nasıl olması gerektiğini kendisi üzerinden örnekle anlatıyor!

Gazeteler arasında söz konusu gelişmeye en eleştirel yaklaşım Kommersant tarafından geliştirilmiş. Değerlendirme yazısının girişinde:

İstifa etti ama daha önemli bir pozisyona geldi: Ömür boyu liderlik. Bu görevinin ise resmi bir nedeni var: İlk Devlet Başkanı-Ulusunun Lideri. Dolayısı ile O artık Sayın Nazarbayev oldu, O’nu eleştirmek mümkün değil, Kazakistan Post-Sovyet devletlerinden, devlet başkanına resmi olarak ömür boyu devletin başında kalma yetkisini veren ilk devlet. Dolayısı ile kimin cumhurbaşkanı olduğu çok da önemli değil. Bu örnek bulaşıcı olabilir.

Yasa değişikliklerinin ayrıntılarına değinildiği ve bir başka sayfada ‘güç değişimi’ başlığı ile devam eden değerlendirme yazısında, yeni cumhurbaşkanı Tokayev’in BBC’ye 2018 yılının Haziran ayında verdiği röportaja da ele alınmış. Kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta Tokayev, Nazarbayev’in 2020 seçimlerinde aday olmayacağını düşündüğünü söylüyor ve bunun kendi fikri olduğunun altını çiziyor.

Bu sözler üzerine gazetenin değerlendirmesi ise gülümsetiyor:

Şimdi anlaşılıyor ki Sayın Tokayev ne hakkında konuştuğunu biliyordu!

Gazeteye konu hakkında görüşlerini belirten Dasım Satpayev’e göre ise Özbekistan’da Kerimov’un ölümünden sonraki geçiş döneminde yaşanan problemler ve ailesinin başına gelenler hiç iç açıcı değildi. Kerimov’un bir kızı şuan hapiste ve diğeri de eşiyle birlikte tüm varlığını kaybetti. Nazarbayev, kendi rızasıyla ayrılması gerektiğini acı bir şekilde anladı.

Yazıda, istifa kararının ani bir karar olmadığı, 2018 yılı sonu, 2019 yılının başındaki bazı gelişmelerin bu sonuca işaret ettiğinin altı çiziliyor. Şöyle ki geçtiğimiz sonbaharda Cumhurbaşkanı halka hitap ederken daha çok sosyal problemlerden bahsetmişti. 2018 yılının Ekim ayında birden halka yıllık mesaj yayımladı. Hâlbuki bu mesajı genelde Ocak ve Mart ayları arasından yayımlardı. Bu yılın Şubat ayında Nazarbayev, Anayasa Konseyi’nde gönüllü olarak istifa etme hakkının olup olmadığını sordu ve olumlu cevap aldı. 21 Şubat’ta Bakanlar Kurulu’nu görevden aldı ve hükümetin öncelikli görevinin halkın refahını sağlamak olduğunun altını çizdi.

 

Sonuç

Rusya’nın önde gelen dört gazetesinin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in istifasını konu alan bölümlerini ele almayı amaçladığım bu çalışmada, konu hakkında kendi düşüncelerimi de ekleyerek genel olarak şu sonuçları çıkarmamız mümkün:

İstifa haberi aslında genel olarak bekleniyordu, buna yönelik sinyaller vardı ancak bu istifanın ne zaman gerçekleşeceği konusunda herhangi bir tahmin yürütmek zordu. Ancak Nazarbayev’in istifasını açıklarken Güvenlik Konseyi’nin ve partisinin başında görevine devam edeceğini söylemesi, yeni cumhurbaşkanının anayasaya göre belirlenmesinin ardından büyük kızının yeni cumhurbaşkanının bıraktığı göreve seçilmesi ve bunu takip edecek gelişmeler kesin olarak gösteriyor ki ülkede tamamen kontrollü bir makam değişimi hayata geçiriliyor. Dolayısı ile ülkenin kuzeyinde yer alan Rus nüfusunun ülkeyi kaosa sürükleyecek bir harekette bulunmaları bir yana, Rusya’nın da bunu desteklemek için herhangi bir hamlede bulunacağı beklenmemeli. Nazarbayev’in ilerleyen yaşı, ölmesi halinde ülkede meydana gelme ihtimali olan herhangi bir düzensizliğin böylece erkenden önüne geçilmiş oldu. Dış politika bağlamında, mevcut ikili ve çok taraflı ilişkilerde de ani bir değişim beklenmemeli. Nitekim Nazarbayev’in resmi açıklamadan önce Putin’le telefon görüşmesi yapması, yeni cumhurbaşkanının Rus Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı olan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO) mezunu olması, Rusya’nın Kazakistan dış politikasındaki önemini ortaya koyarken, bu enstitünün sosyal paylaşım sitelerinde yeni cumhurbaşkanını takdir eden paylaşımlardabulunması da bir şeylerin göstergesidir.

Sonuç itibari ile önümüzdeki günlerde yeni gelişmelere şahit olacağımız gibi, yukarıda belirttiğimiz hali ile geçiş sürecindekrizle sonuçlanacak bir hadiseyle karşılaşmamız da beklenmemelidir.(Bitti)

 

 
 
 
Etiketler: Nursultan, Nazarbayev’in, İstifası, Rus, Basınında, Nasıl, Yankı, Buldu?, (3),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
7
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
11
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
12
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
13
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
14
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
15
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
17
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
18
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
19
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
YENİ ÖZKAN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv