Yazı Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 11:53 Bu yazı 289 kez okundu
 
Gençlere bıraktığınız miras kuraklık mı?
Esume Dilek
yazar@cumra.bel.tr
 
 

 Ülkemizde sosyolojik ve ekonomik açıdan büyük önem taşıyan bir konu olan kuraklık ve getirdiği büyük maliyetler hakkında bilgilenip ayrıca bu maliyetlerin minimalize edilmesi gerektiği kuraklığın getirdiği olumsuzlukları en düşük seviyeye indirmemiz gerektiği birçok vatanseverin bilinçli davrandığı bir konudur.

Tarımsal rekolte bakımından ülkemizde önemli bir yere sahip olan Konya Ovası kuraklıkla nasıl mücadele ediyor? Ya da gerçekten kuraklığın büyük bir sorun olduğunun farkında olup bilinçli mi davranıyor sorusunu sormak gerekir.

Kuraklığı şu şekilde ifade ediyoruz: Yağışların, kaydedilen normal düzeylerin önemli ölçüde altına düşmesi sonucu arazi, su kaynakları, üretim sistemlerini olumsuz olarak etkileyen ve ciddi hidrolojik dengesizliklere yol açan tabii bir olaydır.

 Konya Ovası yarı kurak iklimi ile kuraklığın en fazla hissedildiği yerlerden birisidir. Ülkemizde ortalama su miktarının % 74 civarında bir oranını tarımsal sulama için kullanıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla ülkemize düşen yağışın başta tarım alanını etkilediği gibi çeşitli su kullanım alanını etkilemektedir. Son zamanlarda yağışın olmaması tarımı etkilediği gibi bir çok sosyolojik ve ekonomik zararı beraberinde getirmektedir..

Bir önceki genç kuşak ve tarım adlı yazımda da bahsettiğim gibi bilinçli ve genç çiftçiye olan ihtiyacın büyük olduğunu tarımla uğraşan yaşlı nüfus oranının genç nüfus oranına göre daha fazla olduğunu yinelemekte fayda var.

Gençler bizler ülkenin geleceğini inşa eden bireyleriz. Kendi kuşaklarımıza daha iyi daha sağlıklı bir gelecek vermek istiyorsak üretimin gücünü, kıymetini elimizde tutmamız tüm olumsuzluklara bilinçlenerek karşı durmamız gerekiyor.

Üretim yaparken geleceğimizi düşünerek üretmemiz gerekiyor. Havuç üretiminin mısır üretiminin toprağı ne denli mahvettiğini bilmeden üretmeye devam edersek ne topraktan verim alabiliriz ne de kuraklığı önleyebiliriz.

Konya Havzasında son yıllarda (25-30 yıl) yağışların uzun yıllar ortalamasına göre kurak geçtiği, buna ilave olarak, sayıları sürekli olarak artan derin sondaj kuyuları, uygun olmayan hidrojeolojik ortamlarda sürdürülen sondaj çalışmaları, ekonomik olmayan bilinçsiz sulama teknikleri, tarımda hatalı bitki deseni seçimi ve yeterli koruma tedbirlerinin alınamamış olması dolayısı ile kullanma elverişli yeraltı suyu miktarlarında gün geçtikçe ciddi düşüşler tespit edilmiştir.

Tarım için gerekli olan talebin yüzey sularından sağlanamaması ve bu sebeple de tarım yönetiminin uygun bir su dengesine göre yapılmaması sonucunda yeraltı sularının çekilmesi ile karşılaşmaktayız.

Doğadan su çalmayı bırakın!!!

Kuraklığa duyarlı, her zaman kuraklığın yaşanacağı bölgelerde yani kurak veya yarı kurak bölgelerde su yönetimine önem verilmelidir. Uygun bölgelerde baraj ve gölet gibi alanlar inşa edilmelidir.

Oysa Çumra’mızda bulunan çoğu gölde su bulunmamaktadır. Örneğin Hotamış Gölü…

Kuraklığın su yetersizliğine neden olması dışında diğer bazı önemli boyutlarının da göz önüne alınması gerekmektedir. Mesela toprak neminin belli bir miktar altına düşmesi ve bitkinin su ihtiyacını karşılamayacak duruma gelmesi de bir kuraklık belirtisidir. Bu durumda çiftçilerimize ve ziraat mühendislerimize ağırlıklı bir rol yüklenmektedir. Toprak analizine göre o toprakta verim alınabilecek nemin karşılayacağı ürünlerin üretilmesi gerekmektedir.

Bunun için kritik dönemlerde toprağın nemi karşılayacak, nem kaybının önlenmesi ve azaltılması konusunda yapılan çalışmalarda kuraklıkla ilgilidir. Ve kuraklıkla mücadele kapsamındadır.

Özellikle kendi çocuklarına malvarlığı kazandıracağını düşünerek ruhsatsız yeraltı sulama kuyusu açan sevgili halk diliyorum ki çocuklarınıza vadettiğiniz gelecekte üretim yapabilecek suyu ve araziyi bulabiliriz. Gençlere ne bıraktınız? Bir düşününün lütfen düşünün biz daha fazla kuraklık çekersek üretimde maliyetlerin artacağı gibi üreticinin gücü düşecek. Bizlere temiz bir gelecek bırakmak için sizin de değişime ihtiyacınız var. Toprağımızı güzel kullanın. Suyumuzu güzel kullanın. Şu an elde ettiğiniz her ne varsa çocuklarınız için değil asla unutmayın. Çocuklarınıza iyi bir gelecek vermek miras bırakmak istiyorsanız bizlere güzel gelecek vadediyorsanız toprağımızı güzel kullanın. Yeraltı sulama sistemlerini sondajları bilinciniz dışında kullanmayın bizlere geleceğe asıl mirası bu şekilde bırakacaksınız.

 Bilinçlenmek için kalkınma ajanslarının kuraklıkla mücadele projelerinin yönetim raporlarını okuyabilir. En yakın zirai odalardan ve ziraat mühendislerinden bilgi alabilirsiniz. Daha sağlıklı, daha üretken bir dünya için toprağımıza suyumuza sahip çıkalım görüşmek dileğiyle selamlar…

 
 
 
Etiketler: Gençlere, bıraktığınız, miras, kuraklık, mı?, , , ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
10
0
1
4
5
3
Fatih Karagümrük
10
11
1
1
3
5
4
Konyaspor
10
7
0
1
3
4
5
Fenerbahçe
10
6
0
1
3
4
6
Altay
9
10
2
0
3
5
7
Galatasaray
8
8
0
2
2
4
8
Hatayspor
7
9
1
1
2
4
9
Kayserispor
7
4
1
1
2
4
10
Yeni Malatyaspor
6
7
3
0
2
5
11
Alanyaspor
6
3
2
0
2
4
12
Göztepe
5
6
2
2
1
5
13
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
14
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
15
Adana Demirspor
5
5
2
2
1
5
16
Antalyaspor
4
6
3
1
1
5
17
Sivasspor
3
5
2
3
0
5
18
Çaykur Rizespor
1
3
4
1
0
5
19
Başakşehir FK
0
2
4
0
0
4
20
Giresunspor
0
0
4
0
0
4
YENİ ECZANE


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv