Yazı Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 12:59 Bu yazı 1142 kez okundu
 
Farklı Bir Bakışla Ramazan ve Orucun Faziletleri
Halil ÖZER
 
 

 

Mübarek Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde bu günkü yazımı ön bir ayın sultanı olan bu aya ayırdım. Ramazan kelimesi dört manaya gelmektedir.  Bunlar da  A- Ramazan ayının adıdır. B- Allah (cc) isim sıfatlarındandır. C- Ramazan kelimesi sonbahardan önce yağan ve yazın tozunu temizleyen  yağmurdur ki gerçekten de insanların on bir aylık günahlarının  temizlenmesine  Ramazan ayı vesile olmuyor mu? D-Ramazan güneşin  harareti ile ısınmış  siyah mermer taşı manasına gelir. Gerçekten de  on bir aylık günahlarımızı  Ramazan yakıp eritip yok etmiyor mu?

Yüce Allah (cc) mealen Kur’aı Kerim’de, “Öyle bir Ramazan ayıdır ki o ayda insanları doğru yola yönlendiren  açıklayıcı ve kanıt olan  o Kur’an indirildi.” Diye buyurmaktadır.  Nasıl ki Yüce Allah (cc) semayı ay, güneş ve yıldızlarla ve gezegenlerle süsledi ise  üç ayları da mübarek kandil geceleri ile süslemişlerdir.  Özellikle de Ramazan bütün semavi dinlere ait suhuf ve kitapları da Ramazan ayı içerisinde indirilmesi ile bu mübarek ayı onurlandırmışlardır ve önemi vurgulanmıştır.  Yukarıda mealen belirttiğimiz ayeti kerimede  Kur’an-ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiği ifade edilmektedir. Kur’an-ı Kerim ise kendisinden önce gelen bütün semavi kitapları evrensel  olarak içermektedir. Bu doğrultuda Hz. İbrahim peygamberin suhufu Ramazanın ilk gecesinde inmiştir. Bundan 700 sene sonra Ramazanın altıncı gecesinde  Hz. Musa (as)’a Tevrat inmiştir.  Tevrat’tan 500 sene sonra da Ramazanın on ikinci gecesinde  Hz. Davut (as)’a Zebur inmiştir. Bundan 1200 sene sonra da Ramazanın on sekizinci gecesinde İncil Hz. İsa (as)’a inmiştir. İncil’den 620 sene sonra da Ramazanın yirmi yedinci gecesinde Kur’an-ı Kerim inmiştir. Bu mübarek ayın başlıca özelliği ise gündüzleri oruç, geceleri teravih ve ibadet ile ihya edilip  bol bol Kur’an okunması, dedikodudan kaçınılması, ve açların doyurulmasıdır. Allah (cc) Rasulu (as) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadırlar: “ Cennet 4 kişiye müştaktır (özler) 1- Kur’an okuyanı 2-Dilini tutanları 3-Açları doyuranları 4-Ramazanda orucunu tutanları.

Allah (cc), “Habibim senin ümmetine iki nur verdim. Bu iki nurla onlar kendilerini iki zulmetten koruyacaklardır. Bu ki nurdan biri Kur’an nuru, diğeri de Ramazan nurudur. İki zulmetten biri kabir zulmeti, diğeri ise kıyamet günü zulmetidir.” Diye müjdelemektedir.

Bu vesile ile Ramazan ayının en büyük özelliği bu ayda oruç tutarak ihya etmek en büyük düşmanımız olan nefsin terbiye edilmesi ve Allah ‘ın (cc) en mükemmel eseri olan insan mekanizmasının revize edilmesi (bakımının) gerçekleştirilmesidir. Allah (cc) öealen Kur’an-ı Kerim’de: “Ey iman edenler s,zden çnceki kavimlere oruç yazıldığı, emrolunduğu gibi size de emrolundu, yazıldı.” Diye buyurmaktadır. Yani oruç tutulması emredilmektedir. Oruç kelimesinin tanımı ise, imsak vaktinden iftar vaktine kadar her türlü yemeden,içmeden, ilişkiden “cima” ve benzerlerinden kaçınılmasıdır. Rasulullah (aas) efendimiz bir hadisi şeriflerinde mealen orucu şu üç konumda tanımlamaktadırlar. “ 1- Avam orucu ki, bu da yemeden,içmeden, cimadan ve benzerlerinden bir vakitten bir vakte kadar kesilmektir. 2- Havas orucu ki, Salih kimselerin tuttuğu oruç olup yukarıdakilere ek olarak bütün azaları beş şeyden korumakla gerçekleşir. O beş şey ise gözlerini, dilini, kulaklarını, bütün bedenini haram olan şeylerden korumaktır.  Ve de iftar zamanı az yemektir. 3- Havasların havasının orucu ki, bu da yukarıdakilere ek olarak kalbini ve düşüncesini bütün kötülüklerden arındırıp kalbinde sadece Allah’a (cc) yer vermektir.”

Değerli okuyucularımız. Hz. Musa (as) bir gün Cenabı Allah’a (cc) ilticada bulunarak, “Ey Allah’ım, beni Tur Dağına davet edip, bana tecelli olma  ve benimle konuşma nimetiyle beni onurlandırdınız. Acaba böyle büyük bir ikramı başkalarına da nasip ettiniz mi?” diye sorduklarında  Cenabı Allah, “ Ahir zamanda habibimin ümmetine en büyük ikramım Ramazan ayı olacaktır. Çünkü ben o ayda onlara  senden daha çok yakın olacağım.  Zira sana tecelli olup konuştuğum zaman aramızda bin perde vardı. Eğer Habibim  Muhammed’in ümmeti  Ramazanda oruç tutar, açlıktan yüzleri sararır,  susuzluktan dudakları beyazlar çatlarsa ben onlar için iftar vaktinde aramızdaki bütün perdeleri kaldırırım.” Diye buyurmuşlardır.

Değerli okuyucularımız. Bu vesile ile hepinizin ve tüm İslam aleminin Ramazanı Şeriflerini kutlar,  Allah’tan (cc) bu ayın hürmetine cümle İslam Alemine  bu aya yakışır ve yaraşır şekilde bu ayı ihya etmelerini temenni eder, sizleri Yüce Allah’a (cc) emanet ederim.

 

 

 

 
 
 
Etiketler: Farklı, Bir, Bakışla, Ramazan, ve, Orucun, Faziletleri,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
7
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
11
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
12
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
13
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
14
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
15
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
17
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
18
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
19
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
YENİ ÖZKAN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv