Yazı Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 14:11 Bu yazı 59 kez okundu
 
Ekonomi Nereye?
Recep ÖĞÜTÇÜ
yazar@cumra26haziran.com
 
 

    Son günlerde dış tehdit ekonominin önüne geçip entelektüel çevrelerde tartışılırken, geniş halk kitlelerinin gündeminde hep ekonomi konuşulmaya devam ediyor. Hükümetleri götüren de getiren de, iç barışı sağlayan da, iç barışı bozan da ekonomidir. İnsanların karnı tok sırtı pekse mutludur, huzurludur, yarına güvenle bakar, umutlu rüyalar görür.  Geniş halk kitleleri günü birlik düşünür, devletin dış politikası, dışarıdan gelen tehditler, Libya, Suriye, Doğu Akdeniz gibi çetrefilli konular geniş halk kitlelerini çok ilgilendirmez. İnsanların çoğu ödeyeceği kirayı, ödeyeceği taksiti, aldığı krediyi, alacağı evi, günlük evin ve mutfağın masrafını düşünür, onların hesabını yapar. Ataların dediği gibi “aç ayı oynamaz”. 

   Son günlerde altının alıp başını gitmesi düğün yapacakları derin derin düşündürmektedir. Doların yükselmesi, dolarla alış-veriş yapanları, dolar borcu olanları endişelendirmektedir. Petrol fiyatları, faizler halkın takip ettiği en önemli ekonomik unsurlardır. Son aylarda olumlu gelişme olarak, faizlerin düşmesiyle birlikte ev alımlarının ve araba satışlarının artması, inşaat sektörünün canlanması, sanayi üretim endeksinin %17 yükselmesi umutlarımızı yeşertmiştir. 

    Bir ülkenin ekonomik durumunu belirlemek için tek unsurdan, tek yönden bakmak doğru olmaz. Örnek olarak, altın fiyatlarının artması ekonomimizin kötüye gittiğini göstermez. Doların yükselmesi de ekonomimizin çok kötü olduğunun göstergesi değildir. Ekonominin canlılığının en önemli göstergesi, borsaya ilginin artmasıdır,  üretim ve ihracattır, bu da yatırımı gerektirir. Yatırım da faizlerin düşmesiyle doğru orantılıdır. Bu aylarda faizlerin düşmesiyle birlikte üretim ve ihracat yükselme eğilimine girmiştir. Yatırımın, üretimin ve ihracatın artması istihdamı getirecektir, işsizliği çözecektir, dövize bağımlığımızı azaltacaktır. Eminim ki pandemiden dolayı ortalıkta bir belirsizlik vardır, bu belirsizlik sona erince döviz de, altın da durulacak, bir yere oturacaktır. Doğu Akdeniz krizini de sağ salim atlatırsak bu ülkenin önü açıktır.  

    Yazık ki ekonomiyle ilgili tüm olumsuz gelişmelerin faturası maliye bakanımız Sayın Berat Albayrak’a kesiliyor. Faizlerin düşmesi gibi olumlu gelişmelerden dolayı da hiç takdir edilmiyor. Salgın hastalıktan dolayı dünyada baş gösteren kriz unutuluyor, Sayın Albayrak günah keçisi ilan ediliyor.  Albayrak’ın bakanlık makamına getirilmesinden beri aleyhinde başlatılan kampanya hiç kesilmeden devam ediyor. Bugünlerde bu kampanya daha da hızlanmış durumda. Her krizde, her döviz dalgalanmasında Berat Albayrak’ın başı isteniyor, bütün vebal kendisine yükleniyor. Sanki hiç pandemi gibi bir sağlık sorunu yaşanmıyor, hiçbir dış güç paramızla oynamıyor, Londra borsalarında Türk Lirası pula çevrilmiyor. Bu kötü niyetli çevrelere göre Berat Albayrak Maliye’nin başından giderse kriz duracak, ekonomi rayına oturacak, paramız değer kazanacak(!). Evet, dışarıda ve içeride bir kısım çevreler Berat Albayrak’ı  asla istemiyor. Çünkü Berat Albayrak IMF’ci değil, faiz lobilerinin adamı değil, dış güçlerin, para babalarının adamı hiç değil. Çünkü Berat Albayrak paradan para kazanmak isteyen spekülatörlerin ayağına basıyor, Sayın Erdoğan gibi “yüksek enflasyonun sebebi yüksek faiz” diyor, faizlerin eksilere inmesi için uğraşıyor, para yatırıma ve üretim gitsin istiyor.  

      Kim ne derse desin Sayın Berat Albayrak, bütün dünyayı sarsan Kovit-19 sürecinde iyi bir performans sergiledi, ekonomiyi dar boğaza sokmadı, hiçbir malın yokluğunu çektirmedi. Hibelerle, teşviklerle, düşük faizli kredilerle küçük esnafı, işsizi, fakir- fukarayı korudu, kolladı, piyasayı parasız koymadı. Ekonomi kötüye gitsin diye bekleyenlerin, ülke batı- batacak diyenlerin iştahlarını kursaklarında bıraktı Sayın Albayrak. Geçen yıl da dolar on binleri geçecek diyenler  yanıldılar, Sayın Albayrak’ın aldığı tedbirlerle dolar geriye döndü, o kötü niyetliler milyarlarca zarar ettiler. Onların kinleri ve intikam hisleri devam ediyor. 

    Aslında o çevrelerin hedefi Sayın Erdoğan’dır. Berat Albayrak’ı istifaya davet ederken Erdoğan’ı vurmak istiyorlar. Damadın ikbali için Erdoğan ülkeye bedel ödetiyor diyorlar. Hayır, Sayın Erdoğan Berat Albayrak’ın bilgisine, deneyimine, altyapısına ve ekibine güveniyor. Sayın Albayrak, ABD’nin en iyi okullarından mezun olmuş, yüksek lisansını orada yapmış, ekonominin bütün kurallarına hakim, kendini geliştirmiş ve ispatlamış bir ekonomist. Aynı zamanda enerji konusuna çalışmış, Enerji bakanlığı döneminde bor madenini üretmek ve işlemek, yeni enerji kaynaklarını bulmak, enerji çeşitliliğine gitmek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar ve teşvikler yapmak gibi başarılı icraatlara imza atmıştır. 

    Evet, bir salgın döneminden geçiyoruz. Dünyadaki en gelişmiş ekonomiler bile sarsıldı, ihracat ve turizm gelirleri düştü, birçok ülke üretime ara verdi. Bizde de birçok işyeri ve fabrika üç ay boyunca kapalı kaldı, burada işsiz kalan kaç milyon insanın işten atılmaması için maaşlarını devlet üstlendi. Bugün inşaat sektörü canlı, tarım sektörü canlı, otomotiv sektörü canlı, en çok zarar eden hizmet sektörü canlanıyor,  stratejik ürün üreten, silah üreten, askeri araç-gereç yapan fabrikalar hiç durmadı. İthal ettiğimiz mallara ve yüksek teknolojiye yatırım yapanlara, döviz getirisi olan ürünlere yatırım yapanlara büyük destekler verdi Sayın Albayrak. Sayın Albayrak’ın tek kusuru yerli ve milli olması, dış güçlere eyvallah etmemesi(!) 

   Sayın Albayrak, çocukluğumdan beri okuduğum bir başyazarın, Muhterem Sadık Albayrak’ın oğlu. Sayın Albayrak iki, oğlunu helal lokmayla ve milli şuurla yetiştirmiş dava adamı inançlı bir baba. Berat Albayrak da bu millete kendini adamış, hizmet aşkıyla dolu, milli ve yerli bir bakan. Bu millet onu Sayın Erdoğan’ın damadı olduğu için değil, en kötü günde ekonomiyi ayakta tuttuğu için sevdi ve arkasında duruyor. Bu millet bilir ki Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağ kolu. Erdoğan’ı indirmek isteyen çevreler önce Albayrak’ı indirecekler, sıra Erdoğan’a gelecek. Bu tuzağı görmeli ve Albayrak’a sahip çıkmalıyız. 

    Evet, Albayrak’ın maliye ve faiz politikası birçok sektörü ayağa kaldırmıştır. Yeni MB başkanı ve Maliye bakanının birlikte çalışması sonucu faizler yüzde altılara kadar düştü, eksi faizlerle milyonlarca insan ev ve araba sahibi olmuştur. Bu düşük faizle ev ve araba sahibi olanlar, faizsiz yatırım kredisi ve hibe desteği alanlar Berat Albayrak’a düşmanlık yapıyorsa bunun adı nankörlüktür. 

      Evet, pandemiden dolayı sarsılan ve sendeleyen ekonomimiz tekrar ayağa kalkmak üzere. Piyasada hiçbir kıtlık ve yokluk çekilmiyor. Üstelik para bolluğu yaşanıyor. Bir esnaf arkadaşım “bu yılki kadar peşin para görmedim” diyor. Pek çok insan gayrimenkulden büyük paralar kazandı, ev satışları on kat arttı. Galerilerde araba kalmadı, ikinci el araba tüm zamanlardan daha çok para kazandırdı, araba satışları yüzde yüz arttı. Kötü yönetilen bir ekonomide insanlar maaşlarını alamazlar, marketlerde aradıklarını bulamazlar, insanların elindeki evleri ve arabaları para etmez. Birileri gücü yetip alamaz, birileri de malını satamaz. Bankalar insanların yüzüne kapanır,  krediler kesilir, faizler alır başını gider. Bu günlerde döviz ve altın dalgalı bir seyir izliyorsa bunun geçici olduğuna inanıyorum. Çünkü ekonomi emin ellerde ve altyapımız sağlam.     

 

 
 
 
Etiketler: Ekonomi, Nereye?, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Terörist Devletler
Küfür Tek Millettir
İman-Amel-Ahlak İlişkisi
Emine Erdoğan Hanımefendi
Savaş Sevilmese de Farzdır
İmam Hatiplilere Görev Düşüyor
Çumra Belediye Başkanımız Recep Candan
Doğu Akdeniz’deki Kavga Neden? (1)
Sevinenler- Sevinemeyenler
Üçüncü İttifak Geliyor
Sistem Tartışması Üzerine
Gülme Komşuna Gelir Başına
Diyanet İşleri Başkanımıza Sahip Çıkalım
Nihayet Ayasofya Açılıyor
Bizi Yıkan Kibir ve Haset
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Millet Can Derdinde Birileri Et Derdinde
Ayasofya ve Bağımsızlık
SEVGİ VE ŞİRK
Teşekkürü Hak Edenler
Bayramlar Bitmez
İyilik Melekleri
BAYRAMDA KAYNAŞAMAYACAĞIZ AMA
Üç Meslek Örgütü İflah Olmaz
ENGELLİLER HAFTASI DOLAYISIYLA
ÜÇ KESİME TEŞEKKÜR
AVRUPA İLE ABD BİR BALONMUŞ MEĞER
NANKÖRLÜK VE MÜSRİFLİK
DUA ZAMANI
İŞTE GERÇEK DEVLET BABA
EVDE KALDIK, KALIYORUZ
EVİMİZİ ÖZLEMIŞTİK!
KORONAVİRÜS VE ABDEST
ÖĞRETİYORUZ AMA EĞİTEMİYORUZ
SEVMESEK DE SAVAŞ FARZDIR
PROJE OKULLARI TUTTU
SAĞ VE SOL
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE ÇUMRA OSB
MUSİBETLERİN VE FİTNELERİN SEBEBİ
MİLLİ GÖRÜŞÜ KİM TEMSİL EDİYOR?
ÇIRAKLIK VE KALFALIKTA VEFA
MEDENİYETİMİZİN TEMELİ MERHAMET
HAPİSHANELER ISLAH ETMİYOR
NE BU ŞİDDET, BU CELAL!
MİLLİ GÖRÜŞ AĞACINDAN BEŞ SÜRGÜN
ÇIRAKLAR USTALIĞA SOYUNDU!
KIŞ GELDİ HOŞ GELDİ
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
GÖNÜL ÇORAKLIĞI
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖZVERİ İSTER
10 KASIM’IN ARDINDAN
BARIŞ PINARI HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
SURİYE’YE GİRMEKLE NE KAZANDIK?
AİLE AĞACIMIZ ÇÜRÜYOR
ASKERİMİZ BUGÜN İÇİN VAR
KOMŞULUK KÜLTÜRÜ VE YATAY MİMARİ
İTTİFAK MI? İLTİHAK MI?
AK PARTİ AĞACI VE DAVUTOĞLU
MANZUM DÜĞÜN DAVETİYELERİ
TESTİMİZ ÇATLAMADAN
BİR CUMHURBAŞKANI GEÇTİ KONYA’DAN
İMAM HATİP OKULLARININ MİSYONU
İMAM HATİP KONUSU
EKONOMİ NEREYE?
AİLE KONUSU
AKDENİZ’DE KURTLAR SOFRASI
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN
AHLAKİ YOZLAŞMA-GÜVEN BUNALIMI
KÖY ŞÖLENLERİ
23 KERRE MAŞAALLAH
FENA FİL VATAN
AK OLMAK PAK OLMAK MI?
ORUCUN BİZE KAZANDIRDIKLARI
ZEKAT ARINMAKTIR
ENGELLİ OLMAK ZOR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
ÖRNEK BİR OKULUMUZ
ÇUMRA BAŞKANI MESAİSİNE BAŞLADI
GÖNÜL AL- GÖNÜL KOYMA
SEÇİM BİTTİ GEÇİM ZAMANI
SİGARANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BASİRET VE FERASET
EZAN ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ
İSTEDİĞİMİZ SADECE KOLAYLIK
KAYBOLAN DEĞERİMİZ GÜVEN
ÖZLENEN TABLO
SEBZE VE MEYVE FİYATLARI NASIL DÜŞER?
YÖNETİCİLERİMİZE HADİSLEREDEN ÖĞÜTLER
AK PARTİNİN MANİFESTOSU
BAŞKAN OĞUZ’U UNUTMAYACAĞIZ
BİR DEMET PROJE
DAVA ADAMI OLMAK KOLAY DEĞİL
KÜSMEK YOK, YOLA DEVAM
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
BAŞKAN ADAYLARININ DİKKATİNE
BİZE NE OLDU?
SİYASETTEN ANLADIĞIMIZ
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
HİZMET SEKTÖRÜ VE HEZARFEN KAFE
AKŞEHİR BELEDİYEMİZİN ENGELLİ DUYARLILIĞI
ÇUMRA’DA KİM KAZANIR?
AK AĞACA BİR ŞEY OLMASIN
GÖZLER BELEDİYELERİN ÜZERİNDE
KUR’AN BİZE YETER Mİ?
EDEP YA HU!
BİSİKLETLE GELEN BEREKET
PARTİLER İÇİN BELEDİYELERİN ÖNEMİ
KAZANIYORUZ AMA YETMİYOR
YANGINI SÖNDÜRMEK SADECE HÜKUMETİN İŞİ Mİ?
İMAM HATİP LİSELERİ ÜZERİNE
MAYA VE HAYA
NEREDE O ESKİ DOSTLUKLAR
BİSİKLET BEREKETİ
KURBANIN HİKMETLERİ
O KOLTUKLAR NE TATLIYMIŞ(!)
BU ÜLKENİN DÜŞMANI NEDEN ÇOK?
FELAKET TELLALLARI
İTİKAT DERSLERİNİN ÖNEMİ
AK PARTİ KENDİNİ SORGULUYOR
AK PARTİ NEDEN OY KAYBETTİ?
24 HAZİRAN SEÇİMİNİN ANALİZİ
NİÇİN ERDOĞAN? NİÇİN AK PARTİ?
SEÇİME GENÇLER DAMGASINI VURACAK
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
ADAYLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU CEVHERLERE SAHİP ÇIKALIM
ENGELLİLER HAFTASI ve ANNELER GÜNÜ
MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLARINA
SEÇİM DEMEK
SEÇİM KAPIDA
KİTAP DENİNCE
ORGANİZE İÇİN ORGANİZE OLALIM
KONYA AK PARTİ YÖNETİMİ
OKULLARDA KILIK KIYAFET KONUSU
MANEVİ MEVSİME GİRDİK
GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATAN ÜÇ SORU
SAADET PARTİSİ NEREYE KOŞUYOR?
BİR MİLLET DÜŞÜNÜN!
KÖYE DÖNÜŞ (2)
KÖYE DÖNÜŞ
BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN!
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ (2)
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ
MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR
TANI BU MİLLETİ!
MAHALLE TOPLANTILARI
NE OLDU BU ÜMMETE?
DUYDUN MU?
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR
PROJE OKULLARI İÇİN ÖNERİLERİM
PROJE OKULLARI NEDİR?
BU MİLLET HALA DİNDARDIR
CHP ÖNCE BU MİLLETİ KEŞFETMELİ
ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULALIM
SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZ
NÜFUS ARTIŞIMIZ HIZ KESTİ
MUHALEFET SORUNUMUZ VAR
DARBELER GERİDE KALDI
CHP NEDEN KORKUYOR?
BİZ DE GERİ HİZMETTE GAZİLERİZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR? (2)
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
MERHAMET HAREKÂTI
HAKSIZ YERE KAN DÖKMEK HARAMDIR
SAVAŞ FARZ-I KİFAYEDİR
ARTIK KARARGÂH MİLLETİN HİZMETİNDE
DUA ZAMANI
IRKÇILIKLA SAVAŞIYORUZ
TÜRKÜN ORDUSU
EĞİTİM POLİTİKAMIZ VE AKSAYAN YÖNLERİMİZ
AFRİN HAREKÂTINA HAZIRIZ
FİTNE DEVLETİ KURULMADAN
BU ŞEHİRDE ENGELLİLER DE VAR
ÇUMRA’DAN BİR ŞEVKİ YLIMAZ GEÇTİ
GARDAŞIM!
OKU, DÜŞÜN, GÖR!
DEVLETE ARKASINI DAYAYAN DAYI OLUYOR
HAFIZLARIN HOCASI
ÇUMRA’DA İZ VE ESER BIRAKAN HOCALARIMIZ
ESKİ VE YENİ HOCALAR
ALEVİ BİR GENÇTEN ÖĞRENDİKLERİM
SİYASET VE SİYASETÇİ ÜZERİNE
EKİN AZ EKİLDİ
NİÇİN AK PARTİ?
2018’İN ARDINDAN
YOL ARKADAŞI ÇOK ÖNEMLİ!
GÜL’E KOKMAK DİKENE BATMAK YAKIŞIR
BEN KILIÇDAROĞLU OLSAYDIM
EMEKÇİLERİN GÖZÜ AYDIN
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI (2)
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI
BİR HADİS BİR YORUM
28 ŞUBATÇILAR HÂLÂ ZİNDE
EMEĞE SAYGI DUYMAK
ÜÇ MESCİD VE ÜÇ DİLEK
EY KUDÜS!
İŞE YUVADAN BAŞLAMALI
AK PARTİ ÇUMRA İLÇE KONGRESİNİN ARDINDAN
KUDÜS ZİRVESİNİN ARDINDAN
ŞEHİRLER, CAMİLER, OKULLAR
KUDÜS DÜŞERSE İSLAM ÜMMETİ DÜŞER
İHTİYATLI OLMA ZAMANI
ABD’YE GÜVENMEK AYI İLE YATAĞA GİRMEKTİR
DEVLET BİR AYIBINDAN DAHA KURTULDU
DIŞIMIZ GÜZEL DE İÇİMİZ NE HALDE!
ÇUMRA REHABİLİTASYON MERKEZİNE TEŞEKKÜRLER
SİYASETTE BİR SEVİYE OLMALI
ENGELLİLERİN SORUNLARI NELERDİR?
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
BİR PANELİN ARDINDAN
DEĞİŞİM VAR DİYE DEĞİŞMEMEK LAZIM
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI
SİYASETÇİ OLMAK ZOR ZENAAT
YÖN GÖSTEREN LEVHALAR YETERSİZ
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE? (2)
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE?
HAYALİMDEKİ LİSE MEZUNU
ÜRETMEDEN TÜKETMEK
GENÇLİĞİMİZİ ÇALAN ÜÇ SEKTÖR
KUVVET HAZIRLAMAK
EĞİTİM Mİ? ÖĞRETİM Mİ?
FETİH GÖNÜLLERDEN BAŞLAR
HATADAN DÖNMEK FAZİLETTİR
SÜR GEÇİR Mİ? GÖR GEÇİR Mİ?
ŞEHİTLİK ÜZERİNE
KULAĞA KÜPE SÖZLER
YÖNETMEK SANATI
GERÇEKLERİ DE GÖRELİM
SİYASETÇİLİK DE SANATKÂRLIK GİBİDİR
CİDDİYET ZAMANI ARKADAŞLAR!
ÇUMRA’DA İMAR PLANINA İTİRAZLAR
KARAMSAR BİR YAZI
ASIL OLAN DAVADIR
BİZİM ELLERDE NELER OLUYOR?
TEŞEKKÜRLER MELİH GÖKÇEK
ÖLÜM DE DOĞUM DA DEVAM EDİYOR
UKALA TİPLER HER ZAMAN VAR
BİR GRUP YAZAR NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
SİNEKLER BİTMEYECEK
UYUŞTURUCU FELAKETİ KAPIDA
SURİYE’DE NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİN ARTILARI VE ZAAFLARI
HOCANIN DA DOKTORUN DA EMEKLİSİ OLMAZ
KONYA’DA NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİMİZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ
MOBİL KÜTÜPHANE HİZMETİ
TERÖRLE MÜCADELEDE HÜCUMDAYIZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
TAHİR BAŞKAN ÇUMRA’DAYDI
AFYON TOPLANTISI
ANLAMLI VE DERİNLİKLİ SÖZER
AMPUTE MİLLİ FUTBOL TAKIMIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
HAZIR OL VAKTİNE NEMÇE KRALI!
YENİ BİR AİLE POLİTİKAMIZ OLMALI
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ? (2)
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ?
CAMİLER HAFTASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BELEDİYELER
ATLARI NALLAMA ZAMANI
BARZANİ ATEŞLE OYNUYOR
TAHİR BAŞKANA
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI
REFERANDUM
AŞURE, HİCRİ YIL, KUTLU DOĞUM
İMAM HATİP DÜŞMANLIĞI BİTMEDİ, BİTMEYECEK
İmam Hatip Okulları
BARZANİ
TEOG KALKIYOR
DÜĞÜN DEDİĞİN
MÜLTECİLER BİZE EMANET
UĞUR BEY
BU DAVADA KIRK YIL (2)
BU DAVADA KIRK YIL
DÜŞÜN VE YAZ
HACILAR DÖNÜYOR
İKİ YENİ OKUL
EĞİTİM KONUSU
YAKAR ÇOCUKLAR
Çumra'ya Fakülte
BİR DEMET HAZIR CEVAP
TATLI SUYU NE ZAMAN İÇİYORUZ?
TÜRKİYE ÜÇ CEPHEDE SAVAŞIYOR
DÖRT NİMET: TOPRAK, SU, HAVA VE AĞAÇ
EMEKLİLİK TEŞVİK EDİLMELİDİR
YOL MEDENİYETTİR
KÖYDEN MAHALLEYE DÖNÜŞMEKLE NE KAZANDIK?
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
PKK ÇIBANININ TEDAVİSİ
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİİ NEREYE KOŞUYOR?
İSTİŞARE TOPLANTISINDA DUYDUKLARIM
GEL EY NEBİ!
SU İÇİNDE BALIKLAR GİBİYİZ
ÇUMRA DEVLET HASTANESİ’NDE FİZİK TEDAVİ İMKÂNI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
16
0
0
1
5
6
2
Fenerbahçe
14
0
0
2
4
6
3
Galatasaray
10
0
2
1
3
6
4
Yeni Malatyaspor
8
0
2
2
2
6
5
Antalyaspor
8
0
2
2
2
6
6
Kasımpaşa
8
0
2
2
2
6
7
Çaykur Rizespor
8
0
2
2
2
6
8
Fatih Karagümrük
8
0
2
2
2
6
9
Hatayspor
7
0
1
1
2
4
10
Sivasspor
7
0
2
1
2
5
11
Gaziantep FK
7
0
1
4
1
6
12
Beşiktaş
7
0
2
1
2
5
13
Başakşehir FK
7
0
3
1
2
6
14
BB Erzurumspor
7
0
2
1
2
5
15
Göztepe
7
0
1
4
1
6
16
Konyaspor
6
0
1
3
1
5
17
Kayserispor
6
0
3
0
2
5
18
Trabzonspor
5
0
3
2
1
6
19
Denizlispor
5
0
3
2
1
6
20
Gençlerbirliği
4
0
3
1
1
5
21
MKE Ankaragücü
1
0
3
1
0
4
NEVİN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv