Yazı Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 08:55 Bu yazı 160 kez okundu
 
Dedeme Mektup…
Sedat Ulupınarlı
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Derunu dilden, canı gönülden, pek hürmetli, çok kıymetli rahmetli dedeciğim. Evvela üzerime farz olan Allahın selamı ile seni selamlıyorum. Rabbimin rahmeti senin üzerine oldun dede.

Sen rahmete kavuşalı epey zaman oldu. Ne haldesin, neredesin bilmem. Ama inşallah Rabbimin rahmetinin ve bağışlamasının bol olduğu yerdesindir.

 Yüreğim yandı sana memleketin halinden haber vereyim dedim dede. Sizin zamanınız ile bugünün arasında ölçülemeyecek kadar çok fark var dede. Her şey değişti. Herkes değişti. İnsnalar, ticaret, siyaset, ibadetler, ahlak, maneviyat, komşuluk, arkadaşlık, ilim irfan, ana baba, evlat ıyal, her şey çok değişti dede çok.

Geri gelseniz kahrınızdan yüzümüze tükürmek istersiniz belki. Yüzümüze bakmaz geri dönüp gitmek istersiniz.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda büyüğe saygı ve hürmet, küçüğe sevgi ve muhabbet vardı. Onlar hep kalktı, artık büyükler küçükleri sevmiyor, küçükler büyükleri dinlemiyor dede. Herkesin elinde senin bilmediğin ve hiç görmediğin telefon denilen bir illet var. Herkes onunla vakit geçiriyor. Kimse kimsenin derdini sormuyor, yüzüne bakmıyor. Küçüğün büyükten, büyüğün küçükten haberi yok dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda komşuluk ilişkileri ve komşu hakları çok önemliydi. Gidilir gelinir, yemekler beraber yenir, iftarlar beraber açılırdı. Hastalanan komşu için diğer komşular seferber olurdu. Herkes birbirinin namusuna ve çocuğuna sahip çıkardı. Şimdi onlar öldü dede. Komşu komşuyu tanımıyor. Muhabbet etmiyor. Cenazesine katılmıyor çoğu komşu. Sizin zamanınızda komşunun namusu komşudan sorulurdu. Emanetti o komşuya. Şimdi komşunun tavuğu komşuya kaz, komşunun gelini komşuya kız görünür oldu dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda helal haram belliydi. Millet dikkat eder ve harama el uzatmazlardı. Alnınızın terini ve bileğinizin gücünü getirirdiniz akşam sofraya. Şimdi o işler hepten helal oldu dede. Helale harama pek bakılmaz oldu dede. “Haram helal ver Allahım, garip kulun yer Allahım” anlayışı hâkim oldu dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Öksüz ve yetimin hakkına dikkat ederdiniz sizler. Onları koruyup kollardınız. Okulunu, işini, düğününü sizler yapardınız. Şimdi bizler öksüz ve yetimin hakkını yemek için bin bir türlü bahane ve hile uydurup cebimize indiriyoruz dede. İhtiyacı olurda bir şey ister diye görünce yere bakıyoruz dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizler ihtiyacı olanın ihtiyacı görür, sıkıntısı olanın sıkıntısını gidermeye çalışırdınız dede. Şimdi bizler ihtiyacı olandan kaçıyoruz bir şey isteyecek diye dede. İhtiyacı olana selam ve sabahı kesiyoruz dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda evlerde televizyon yoktu. Olanlarda sadece haberlere bakılır ve kapatılırdı. Kadınlar erkeklerle birlikte televizyona bakmazlardı. Aynı odada bile oturmazlardı. Şimdi ortalık karıştı düzen değişti. Gece sabahlara kadar televizyonlarımızda fuhuş ahlaksızlık, hırsızlık, namussuzluk, zina nasıl yapılır onlar gösteriliyor ve bizler kadın, kız, çoluk, çocuk hep birlikte bunları izliyoruz dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda ticaret dürüst yapılırdı. Bir mal terazide en az iki sefer tartılırdı. Birde müşteriden helallik alınırdı. Şimdi o işler öldü dede. Ticaret faize, krediye, tefeciye indi. Bütün mallar bankalara ipoteğe verildi. Faize krediye helal diye fetvalar verildi. Vergiler zekâta sayılıp fakirin hesabından silindi. Gel gör bak ne hale geldik dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda din, ahlak ve maneviyat bambaşkaydı. Sizdeki din ve maneviyata, Kuran ve Peygambere saygı başkaydı dede. Allah tan korkar ibadetinizi yapardınız dede. Gece teheccüt namazlarına kalkar sabah namazını cemaatle kılardınız dede. Şimdi o işlerde tükendi dede. Maneviyat hocalara kaldı, ahlak herkesin kendi özel anlayışı oldu, dinde siyasete kurban oldu dede. Ne din kaldı ne ahlak. Ne kuran kaldı ne maneviyat dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda herkes çalışır bileğinin emeğiyle amir memur olurdu.               İşe girer iş sahibi olurdu. Kimse kimsenin hakkını yemezdi dede. Rüşveti torpili kimse bilmezdi dede. Şimdi o işlerde değişti. Rüşvetsiz torpilsiz kimse işe giremiyor dede. Rüşvet ve torpil o zaman haramdı şimdi lazım oldu ve hepsi helal oldu dede. Yediğimiz içtiğimiz haram oldu dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda ateşten kaçar gibi israftan kaçar tasarruf ederdiniz. Yemekte yere dökülen ekmek ufaklarını toplar yerdiniz. Çocuklarınıza nasihatler ederdiniz. Bir kilo çay ile bir ay idare ederdiniz. Şimdi o işlerde değişti dede. İsraf milletin ve devletin vazgeçilmezi oldu dede. İsraf etmeyen kalmadı. İsrafın adı itibar oldu dede. Bayat ekmek yiyen, eski malzeme kullanan kalmadı. İsraf edenler alkışlanır, tasarruf edenler azarlanır oldu toplumda dede. Çöpe atılan yemekler, ekmekler, emekler daha nesi dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda eğitime öğretmene, okula, kitaba deftere saygı vardı. Öğrenciler yokluk içinde okurlardı. Şimdi okullarda öğrenci kim, öğretmen kim, ders ne, kitap hangisi belli değil dede. Eğitim diye bir şey kalmadı her şey perişan oldu dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda 20 dönüm tarla eker diker ve onunla evinizi geçindirir, beş çocuğu okuturdunuz dede. Şimdi 200 dönüm tarla ekiyoruz yine karnımız aç çocuklarımız cahil geziyoruz dede. Var bir bereketsizlik dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda ana babaya hürmet ve saygı vardı. Onların elleri öpülür hayır duaları alınırdı. Onlara danışılmadan iş yapılmazdı dede. Şimdi bizlerde ana babaya saygı ve itaat diye bir şey kalmadı. Onların ellerini öpende onlara bir şey danışanda kalmadı dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda ibadetleri aksatmamaya ve camilere çocuklarla beraber gitmeye çalışılırdı. Çocuklar dinini bellesin diye mutlaka Kuran kursuna gönderilirdi. Şimdi o işlerde kalmadı dede. Kuran kurslarını kapattık hocalar öğrenci arıyor kurslar kapanmasın diye dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda namaz kılmayanlar, oruç tutmayanlar ve ibadetlerini yapmayanlar ayıplanır ve toplumdan dışlanırdı. Şimdi o işler değişti ve ibadet kul ile arasındaki özel durum haline geldi. Kimse kimsenin namazına niyazına karışmıyor. Büyükler küçüklere örnek olmuyor artık toplumda dede.

Gel gör bak ne haldeyiz. Sizin zamanınızda dedeler dedeye benzerler, örnek olurlar ve torunlarını takip edip onlara yardımcı olurlardı.. Şimdiki dedeler çok farklı dede. Torunlarıyla ilgilenen, onları takip eden dedeler kalmadı dede. Şimdiki dedeler ya parkta oturup çay içip gıybet yapıyorlar, ya siyaset yapıp hükümetle uğraşıyorlar. Ya caminin imamıyla uğraşıyorlar ya da evdeki ebelerle uğraşıyorlar dede.

İhtiyacımız var sizin hayat anlayışınıza dede. İhtiyacımız var sizin ticaret anlayışınıza dede. İhtiyacımız var sizin ibadet anlayışınıza dede. İhtiyacımız var sizin namus anlayışlınıza dede. İhtiyacımız var sizin gibi dedelere dede.

 
 
 
Etiketler: Dedeme, , Mektup…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
YENİ MERKEZ ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv