Yazı Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 10:05 Bu yazı 102 kez okundu
 
Çumra Basını ve 26 Haziran (2)
Sedat Ulupınarlı
yazar@cumra26haziran.com
 
 

26 Haziran Gazetemizde Abdullah SUCU, Ahmet YILDIZ, Recep ÖĞÜTÇÜ, Sedat ULUPINARLI, Uğur KÖFE, Sadık GÖKÇE, Anuş GÖKÇE,Mehmet DEMİR ve Mustafa Yavuz ÇOLAK isimli yazarlarımızın yazıları yayınlanmaktadır. Yazarlarımız tarafından halkımız güncel, siyasi, ekonomi, dini ve kültürel konularda aydınlatılmaktadır.

26 Haziran Gazetemiz bugün itibariyle yayınlarını aktif ve güncel olarak internet üzerinden de sürdürmektedir.

Gazetemizin sahibi Atila TAŞ Bey’i ve gazete çalışanı kardeşlerimizi bugüne kadar Çumra’mızı basın yayın dünyasında başarı ile temsil ettikleri, halkımızı Çumra ve ülke gündemi hakkında aydınlattıkları ve Çumra’mızın en uzun soluklu basın yayın organlarından biri olan 26 Haziran Gazetemizi başarı ile çalıştırdıkları için tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

 

ÇUMRA POSTASI GAZETESİ: Çumra basınımızın en uzun soluklu yayın hayatına sahip olan ve yaklaşık 35 yıldır kesintisiz olarak yayınlarını devam ettiren Çumra Postası Gazetemizde Çumra basınımızın medar-ı iftiharlarındandır.

1 Şubat 1984 tarihinde yayın hayatına giren ve bugüne kadar kesintisiz bir şekilde ilçemizde çizgisini bozmadan yayın hayatına devam eden Çumra Postası Gazetemiz, Çumra basınımızın duayen isimlerinden Özkan Matbaası sahibi gazeteci ve matbaacı Erol ÖZKAN ve oğulları Şakir ÖZKAN ve Fatih ÖZKAN tarafından işletilmektedir. Çumra Postası Gazetemiz bugüne kadar Çumra’mızda35 yıldır kesintisiz yayın yapan tek gazetemizdir. Çumra Özkan matbaasında baskısı yapılan Çumra Postası Gazetemiz 2005 yılından buyana internet üzerinden de yayın yapmaktadır.

Çumra Postası Gazetemizde yayın hayatı boyunca çizgisini asla bozmamış ve yapmış olduğu yayınlarıyla halkımızı haber, spor, yorum, fikir ve siyaset konularında doğru olarak bilgilendirmeye çalışmıştır.

21.06.2006 tarihine kadar haftalık olarak yayın yapan Çumra Postası Gazetemiz, bu tarihten itibaren günlük yayına geçmiş ve bir müddet yayınlarına öyle devam etmiştir. Daha sonraları yayınlarını yine haftalık olarak sürdürmeye başlayan Çumra Postası Gazetemiz de yayın hayatı boyunca Çumra basınımızı en güzel şekilde temsil etmiş ve etmeye devam etmektedir.

35 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde çizgisini bozmadan yayın hayatını sürdüren Çumra Postası Gazetemizi,sahibi ve kurucusu gazeteci ve matbaacı Erol ÖZKAN’I, oğullarını ve gazete çalışanlarını tebrik ediyor başarılar diliyorum..

Bugüne kadar Çumra’mızda yayın yapan gazetelerimizden de bahsetmek istiyorum.

ÇUMRA ÇAĞRI GAZETESİ: Çumra’mızda 1985 yılında Çumra İmam Hatip Lisesinde okuyan bir gurup öğrencinin yapmış oldukları özverili bir çalışmanın sonucu ortaya çıkmış bir gazetedir. Özellikle 1983 yılında yayın hayatında olan ve yine öğrenciler tarafından çıkarılan Yeniçağ Gazetesinin yerini doldurup aynı amaca hizmet etmek için çıkarılmıştır.

Çağrı Gazetesi M. Hamdi YILDIRIM, Hasan Hüseyin AKKAŞ, Bayram SELEK, Abdullah SUCU, Sedat ULUPINARLI, Hüseyin ALAGÖZ, Şaban EKENTOK ve Recep CANDAN ve daha pek çok öğrencinin ortaya koymuş oldukları özverili bir çalışmanın ürünüdür.

Çağrı Gazetesi, edebiyat, fikir-yorum, kültür-sanat, söyleşi, bulmaca, spor ve diğer çalışmalarıyla mükemmel bir hizmet ortaya koymuştur.

Çağrı Gazetemiz zamanın kıt imkanlarına rağmen haftalık olarak yayın yapmış ve  birçok sayılarını da sekiz sayfa olarak çıkarabilmiştir..

Çağrı Gazetemiz sadece Çumra’ya hitap etmemiş aynı zamanda PTT marifetiyle, Suudi Arabistan, Almanya, Fransa ve Avusturya’da bulunan hemşerilerimize de ulaşabilmiş tek gazetemizdir..

Çağrı Gazetemiz aynı zamanda ülke genelinde aboneler edinmiş ve on beş kadar ile PTT aracılığıyla gazete gönderen tek gazetemizdir.

Çumra Çağrı Gazetemiz Çumra TAŞ Matbaasında basılmış ve yayına girdikten tam bir yıl sonra ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kalmıştır.

Çağrı Gazetemiz bir gazeteden ziyade öğrenci hareketi olması nedeniyle geliştirmeyi, birleştirmeyi amaç edinmiş ve tıpkı bir dershane ve okul gibi faaliyet göstermiştir. Öğrenciler arasında bilgi yarışmalarına, piknik ve kamp düzenlemelerine, İstanbul, Bursa ve daha bazı illere toplu kültür gezileri ve turları düzenleyerek kaynaşmalara vesile olmuştur. İşte bütün bu özelliklerinde dolayı aradan35 yıl geçmiş olmasına rağmen halen yeri doldurulamamıştır.

DEMOKRAT ÇUMRA GAZETESİ: Çumra’mızın ilk yazılı basını yani gazetesi Demokrat Çumra Gazetemizdir. Demokrat Çumra Gazetemiz 1948 yılında Merhum Rakım Çumralı ve arkadaşlarının siyasi ağırlıklı olarak çıkardıkları bir gazetedir. Haftada iki defa yayın yapan gazete iki sahife olarak çıkarılmıştır. Demokrat Çumra Gazetemiz ekonomik zorluklar nedeniyle yaklaşık iki yıl kadar yayın yapmış ve yayın hayatına veda etmiştir.

ÇUMRA ÇIĞIR GAZETESİ: Çumra’mızda 1970 li yıllarda yayın hayatına giren Çumra Çığır Gazetemiz gazeteci Aydın ÇUBUK tarafından çıkarılmış siyasi içeriği ön planda tutan bir gazetemizdir. Yaklaşık 4 yıl kadar yayın hayatında kalan ve maddi imkânsızlıklar sebebiyle kapanmak zorunda kalan Çumra Çığır Gazetemizde fikir, edebiyat ve haber ağırlıklı olarak yayınlar yapılmıştır.

ÇUMRA UYANIŞ GAZETESİ: Çumra’mızın basın yayın hayatına 1973 yılında giren gazetemiz Ramazan ÇALI ve arkadaşları tarafından çıkarılmıştır. 5 yıl kadar yayın hayatında kalan Uyanış Gazetemiz maddi imkânsızlıklar nedeniyle yayın hayatına 1978 yılında son vermiştir. Gazetemizde genel olarak fikir, edebiyat ve haber ağırlıklı olarak yayın yapılmıştır.

YEŞİL ÇUMRA GAZETESİ:Geçmiş yıllarda Çumra’mızda yayın yapan yerel gazetelerimizden biriside Yeşil Çumra Gazetesi’dir.Gazeteci Erdal TORUN ve arkadaşlarının çalışmasıyla ortaya çıkan Yeşil Çumra Gazetemiz 1970 yılındayayın hayatına girmiş ve fikir,edebiyat ve haber- yorum ağırlıklı olarak yayınlar yapmıştır.Yeşil Çumra Gazetesi Erdal TORUN’un gazetecilik mesleğini bırakmasıyla yayın hayatından çekilmiştir.

YENİÇAĞ GAZETESİ: 17 Temmuz 1983 tarihinde Çumra Milli Türk Talebe Birliğine bağlı bir gurup öğrencinin kurdukları Yeniçağ Gazetesi siyaset ve edebiyat ağırlıklı olarak yayın yapmıştır. Battal BÜLBÜL, Bayram SELEK, Mustafa EROL, Ahmet DANIŞIK, Ahmet BÜLBÜL ve Şaban ÇALIŞ tarafından çıkarılan gazete öğrencilerin Üniversite hayatına geçmesiyle bir yıl sonra yayın hayatına son vermiştir. Yeniçağ Gazetemiz Çumra’mızda öğrenciler tarafından çıkarılan ilk gazete olarak biliniyor.

ÇUMRA GÜNDEM GAZETESİ: Gazeteci Nihat TORUN ve arkadaşları tarafından 1990’lı yılların başlarında yayın hayatına başlayan gazetemiz maddi ve manevi imkânsızlıklar nedeniyle sekiz ay sonra yayın hayatına son vermiştir. Çumra Gündem Gazetesi de haber, fikir, edebiyat ve spor ağırlıklı olarak yayınlar yapmıştır.

 

 
 
 
Etiketler: Çumra, Basını, ve, 26, Haziran, (2),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
ŞİFA ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv