Yazı Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 16:48 Bu yazı 95 kez okundu
 
Ayasofya ve Bağımsızlık
Recep ÖĞÜTÇÜ
yazar@cumra26haziran.com
 
 

29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethi dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlamalar yapıldı. Fetih, bu yıl daha bir anlamlı kutlandı, Ayasofya’da Fetih suresi okundu, dualar edildi, mesajlar verildi. İster istemez Ayasofya’nın ibadete açılması gündeme geldi, Hükümet cenahında Danıştay’da açılan davanın sonucunun belenmesi kararı alındı. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda parti grubuyla istişareler yaptı, araştırılmasını istedi, ilk defa kararlı mesajlar verdi, hırlayan Yunanistan’a “otur oturduğun yerde, haddini bil” dedi.

   Evet, 1935’de Ayasofya’nın bir oldu bittiye getirilerek bir bakanlar kurulu kararıyla müzeye çevrilmesinden bu tarafa seksen beş yıl geçti, Ayasofya müslümanların özellikle Türkiyeli müslümanların gündeminden hiç düşmedi. Başta Necip Fazıl gibi mütefekkirler, yazarlar, çizerler, konferanslarında, yazılarında, bir kısım siyasiler söylemlerinde hep Ayasofya’nın ibadete açılacağını, açılması gerektiğini ifade ettiler, bu bilinci diri tuttular, bu ağır görevi hatırladılar, hatırlattılar ve yöneticileri uyardılar. Aksi halde 85 yıldır Fatih Sultan Mehmet Han’ın bedduası bu milletin üzerinde duruyor, belki o yüzden iki yakamız bir araya gelmiyor, üzerimizden kaza- bela eksik olmuyor.

  Evet, bu milletin kahir ekseriyeti Ayasofya camiinin ibadete açılmasının özlemi içindedir. Ayasofya’da beş vakit ezanlar okunduğu gün bu milletin bayramı olacaktır. Ayasofya tıpkı Mescid-i Aksa gibi siyaset üstüdür, milli bir davadır, milli bir özlemdir.  Ayasofya’nın müze olarak kalmasına bu bigane kalamazdı ve kalmadı, 1935 yılında yapılan bu yanlışın cezasını 1950’de CHP’yi iktidardan alarak kesti. Demokrat Partiyi acaba Ayasofya’yı ibadete açar mı diye iktidara getirdi. Ama bu günlere kadar hiçbir hükümet el atamadı. Demek ki bir cıs vardı, gizi bir el Ayasofya’ya dokundurtmuyordu. Habuki bu ümmetin üzeride tarihi- manevi, hukuki bir sorumluluk vardı, Fatih Sultan Mehmed’in iki eli yakamızdaydı. Ebulfetih Muhammed Han, bizzat parasını (55 000 altını) cebinden ödeyerek kendi adına kurduğu vakfa devretmiş, İstanbul’un fethinin sembolü ve kılıç hakkı olarak camiye çevirmiş, vakıf senedinde Ayasofya Cami-i Kebiri olarak tescilini yapmış, ebedi olarak cami kalmasını vasiyet etmiş, cami dışında başka amaçla kullananlar için “Allah’ın, meleklerin ve bütün ümmetin laneti üzerlerine olsun, cennet yüzü görmesinler” diye beddua etmişti. Dolayısıyla bu ümmetin, özellikle bu milletin Fatih’e karşı ağır bir mesuliyeti vardır. Seksen beş yıldır bu utancı yaşamaktayız ve bu yükün altında ezilmekteyiz.

    Evet, 1935’den beri bu milletin başına gelen her belada bu bedduanın, bu yerine getirilmeyen vasiyetin, vakıf malına yapılan tecavüzün payı vardır. Zira Fatih Sultan Muhammed Han sıradan bir padişah değildir. Hazreti Peygamberin övgüsüne mazhar olmuş, kalp gözü açık, velayet makamında bir kuldur, dolayısıyla duası da, bedduası da makbuldür. Onun bedduasını alan millet payidar olmaz, onu vasiyetine sırt çeviren kudret sahipleri vebal altındadır ve zalim hükmündedir. İnancımıza göre bir vakıf malına tecavüz edenler, onu başka amaçla kullananlar asla iflah olmazlar, o insanların taç ve tahtları yerle bir olur. Vakıf malı karışan bir mal asla sahibine hayır etmez. Hele Hazreti Peygamberin övdüğü bir padişahın vasiyetini yerine getirmemek, onun bedduasına maruz kalmak yıkıma ve felakete sebep olur.

    Ayasofya, bu toprakların, bu devletin bağımsızlığının alamet-i farikasıdır. İstanbul’un fethinin sembolü ve Fatih’in kılıç hakkıdır. Bu hakka saygı duyamazsak Allah İstanbul gibi bir nimeti, eşi bulunmaz bir inciyi elimizden alır. Pekiyi, bugün bağımsız değil miyiz? Maalesef Ayasofya ibadete kapalı kaldıkça bağımsızız diyemiyoruz.

    29 Ekim 1923’de Türkiye Cumhuriyetini Osmanlı mirası üzerine kurduk ve Lozan muahedesiyle bugünkü sınırlarımızı çizdik, bağımsız bir devlet olduğumuzu sandık. Ayasofya’nın müze yapılmasından ve bugüne kadar ibadete kapalı olmasından anlıyoruz ki tam bağımsız değiliz. İstiklal savaşı öncesi ve sonrası Lozan antlaşması esnasında Batıya verilmiş sözler, gizlenmiş maddeler var mıydı, bilmiyoruz. Bir bildiğimiz varsa o da, Batı karşında hep ezik durduk, yeni sistemi kurarken bağımsız hareket edemedik. Hala kanun yaparken, siyasi kararlar alırken “Batı ne der” diye tedirginlik duyuyoruz, o psikozu üzerimizden atamadık.

    Evet, henüz tam bağımsız değiliz. Belli ki İstiklal savaşı günlerinde ve Lozan’da Batıya verilmiş sözler var.  Evet,  verilmiş sözlerin olduğunu 3 Mart 1924 halifeliğin kaldırılmasından anlıyoruz. Virgülüne,  noktasına dokunmadan Batıdan aldığımız kanunlardan anlıyoruz. Bin yıllık kültürel birikimimiz, kendimize ait mecellemiz, hukuk sistemimiz varken, Batıdan aldığımız ceza hukukundan, medeni hukuktan anlıyoruz.  1935’de ibadete kapattığımız, müzeye çevirdiğimiz, bir daha da ibadete açamadığımız Ayasofya Camiinin kapalı durmasından, mahzun halinden anlıyoruz. Verilmiş sözleri, 1937 yılında Anayasamıza laiklik ilkesinin girmesinden, 4000 civarında caminin satılmasından ve yıkılmasından, yıllarca yaşadığımız başörtüsü yasaklarından ve kılık- kıyafet dayatmasından anlıyoruz. Verilmiş sözleri bugünlere kadar kendi silahımızı ürettirmediklerinden anlıyoruz. Evet, batının bize çizdiği çizginin dışına bugünlere kadar çıkamadık. Rahmetli Menderes ve Rahmetli Özal bu çizgiyi aşmaya kalktı, canlarıyla ödediler. İlk defa Ak Parti hükümeti ve onun başındaki Sayın Erdoğan bu çizginin dışına çıkma cesareti gösterdi, çizgiyi aşan birçok hamleler yaptı. Evet, Sayın Erdoğan, Batının çizdiği sınırları zorladı, hatta aştı. Örnek olarak, İsrail’in başkanına  “one minute” diyebildi, BM genel kurulunda “dünya beşten büyük” diyebildi, NATO’nun bunca engellemelerine ve baskılarına rağmen yüzde yetmiş oranında kendi silahını yaptı, İHA’lar ve SİHA’lar üretti hatta satmaya başladı, Rusya’dan S-400 füze bataryalarını aldı. Kendi milli silahıyla sınır dışı harekatlar yaptı.

     Evet, Ayasofya’yı ibatede açtığımız, Fatih’in vasiyetini yerine getirdiğimiz,  kanunlarımızı kendi kültürel değerlerimize ve inancımızın gereklerine göre tanzim ettiğimiz, laiklik ilkesini din karşıtlığı değil din hürriyeti olarak anladığımız, inancımız üzerindeki baskı ve yasakları tam olarak kaldırdığımız zaman tam bağımsız olduk diyebileceğiz.  Bu konuda epeyce yol aldık ama daha alacağımız çok mesafe var. Sayın Erdoğan'da bu dava şuuru ve bu cesaret fazlasıyla var. Yeter ki millet olarak arkasında duralım, içimizdeki küçük bir azınlığın bağırmalarına aldırmayalım. Evet, biz bize yeteriz, bize giydirilen deli gömleğini yırtar atarız.     

 

 

 
 
 
Etiketler: Ayasofya, ve, Bağımsızlık,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Millet Can Derdinde Birileri Et Derdinde
SEVGİ VE ŞİRK
Teşekkürü Hak Edenler
Bayramlar Bitmez
İyilik Melekleri
BAYRAMDA KAYNAŞAMAYACAĞIZ AMA
Üç Meslek Örgütü İflah Olmaz
ENGELLİLER HAFTASI DOLAYISIYLA
ÜÇ KESİME TEŞEKKÜR
AVRUPA İLE ABD BİR BALONMUŞ MEĞER
NANKÖRLÜK VE MÜSRİFLİK
DUA ZAMANI
İŞTE GERÇEK DEVLET BABA
EVDE KALDIK, KALIYORUZ
EVİMİZİ ÖZLEMIŞTİK!
KORONAVİRÜS VE ABDEST
ÖĞRETİYORUZ AMA EĞİTEMİYORUZ
SEVMESEK DE SAVAŞ FARZDIR
PROJE OKULLARI TUTTU
SAĞ VE SOL
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE ÇUMRA OSB
MUSİBETLERİN VE FİTNELERİN SEBEBİ
MİLLİ GÖRÜŞÜ KİM TEMSİL EDİYOR?
ÇIRAKLIK VE KALFALIKTA VEFA
MEDENİYETİMİZİN TEMELİ MERHAMET
HAPİSHANELER ISLAH ETMİYOR
NE BU ŞİDDET, BU CELAL!
MİLLİ GÖRÜŞ AĞACINDAN BEŞ SÜRGÜN
ÇIRAKLAR USTALIĞA SOYUNDU!
KIŞ GELDİ HOŞ GELDİ
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
GÖNÜL ÇORAKLIĞI
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖZVERİ İSTER
10 KASIM’IN ARDINDAN
BARIŞ PINARI HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
SURİYE’YE GİRMEKLE NE KAZANDIK?
AİLE AĞACIMIZ ÇÜRÜYOR
ASKERİMİZ BUGÜN İÇİN VAR
KOMŞULUK KÜLTÜRÜ VE YATAY MİMARİ
İTTİFAK MI? İLTİHAK MI?
AK PARTİ AĞACI VE DAVUTOĞLU
MANZUM DÜĞÜN DAVETİYELERİ
TESTİMİZ ÇATLAMADAN
BİR CUMHURBAŞKANI GEÇTİ KONYA’DAN
İMAM HATİP OKULLARININ MİSYONU
İMAM HATİP KONUSU
EKONOMİ NEREYE?
AİLE KONUSU
AKDENİZ’DE KURTLAR SOFRASI
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN
AHLAKİ YOZLAŞMA-GÜVEN BUNALIMI
KÖY ŞÖLENLERİ
23 KERRE MAŞAALLAH
FENA FİL VATAN
AK OLMAK PAK OLMAK MI?
ORUCUN BİZE KAZANDIRDIKLARI
ZEKAT ARINMAKTIR
ENGELLİ OLMAK ZOR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
ÖRNEK BİR OKULUMUZ
ÇUMRA BAŞKANI MESAİSİNE BAŞLADI
GÖNÜL AL- GÖNÜL KOYMA
SEÇİM BİTTİ GEÇİM ZAMANI
SİGARANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BASİRET VE FERASET
EZAN ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ
İSTEDİĞİMİZ SADECE KOLAYLIK
KAYBOLAN DEĞERİMİZ GÜVEN
ÖZLENEN TABLO
SEBZE VE MEYVE FİYATLARI NASIL DÜŞER?
YÖNETİCİLERİMİZE HADİSLEREDEN ÖĞÜTLER
AK PARTİNİN MANİFESTOSU
BAŞKAN OĞUZ’U UNUTMAYACAĞIZ
BİR DEMET PROJE
DAVA ADAMI OLMAK KOLAY DEĞİL
KÜSMEK YOK, YOLA DEVAM
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
BAŞKAN ADAYLARININ DİKKATİNE
BİZE NE OLDU?
SİYASETTEN ANLADIĞIMIZ
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
HİZMET SEKTÖRÜ VE HEZARFEN KAFE
AKŞEHİR BELEDİYEMİZİN ENGELLİ DUYARLILIĞI
ÇUMRA’DA KİM KAZANIR?
AK AĞACA BİR ŞEY OLMASIN
GÖZLER BELEDİYELERİN ÜZERİNDE
KUR’AN BİZE YETER Mİ?
EDEP YA HU!
BİSİKLETLE GELEN BEREKET
PARTİLER İÇİN BELEDİYELERİN ÖNEMİ
KAZANIYORUZ AMA YETMİYOR
YANGINI SÖNDÜRMEK SADECE HÜKUMETİN İŞİ Mİ?
İMAM HATİP LİSELERİ ÜZERİNE
MAYA VE HAYA
NEREDE O ESKİ DOSTLUKLAR
BİSİKLET BEREKETİ
KURBANIN HİKMETLERİ
O KOLTUKLAR NE TATLIYMIŞ(!)
BU ÜLKENİN DÜŞMANI NEDEN ÇOK?
FELAKET TELLALLARI
İTİKAT DERSLERİNİN ÖNEMİ
AK PARTİ KENDİNİ SORGULUYOR
AK PARTİ NEDEN OY KAYBETTİ?
24 HAZİRAN SEÇİMİNİN ANALİZİ
NİÇİN ERDOĞAN? NİÇİN AK PARTİ?
SEÇİME GENÇLER DAMGASINI VURACAK
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
ADAYLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU CEVHERLERE SAHİP ÇIKALIM
ENGELLİLER HAFTASI ve ANNELER GÜNÜ
MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLARINA
SEÇİM DEMEK
SEÇİM KAPIDA
KİTAP DENİNCE
ORGANİZE İÇİN ORGANİZE OLALIM
KONYA AK PARTİ YÖNETİMİ
OKULLARDA KILIK KIYAFET KONUSU
MANEVİ MEVSİME GİRDİK
GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATAN ÜÇ SORU
SAADET PARTİSİ NEREYE KOŞUYOR?
BİR MİLLET DÜŞÜNÜN!
KÖYE DÖNÜŞ (2)
KÖYE DÖNÜŞ
BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN!
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ (2)
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ
MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR
TANI BU MİLLETİ!
MAHALLE TOPLANTILARI
NE OLDU BU ÜMMETE?
DUYDUN MU?
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR
PROJE OKULLARI İÇİN ÖNERİLERİM
PROJE OKULLARI NEDİR?
BU MİLLET HALA DİNDARDIR
CHP ÖNCE BU MİLLETİ KEŞFETMELİ
ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULALIM
SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZ
NÜFUS ARTIŞIMIZ HIZ KESTİ
MUHALEFET SORUNUMUZ VAR
DARBELER GERİDE KALDI
CHP NEDEN KORKUYOR?
BİZ DE GERİ HİZMETTE GAZİLERİZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR? (2)
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
MERHAMET HAREKÂTI
HAKSIZ YERE KAN DÖKMEK HARAMDIR
SAVAŞ FARZ-I KİFAYEDİR
ARTIK KARARGÂH MİLLETİN HİZMETİNDE
DUA ZAMANI
IRKÇILIKLA SAVAŞIYORUZ
TÜRKÜN ORDUSU
EĞİTİM POLİTİKAMIZ VE AKSAYAN YÖNLERİMİZ
AFRİN HAREKÂTINA HAZIRIZ
FİTNE DEVLETİ KURULMADAN
BU ŞEHİRDE ENGELLİLER DE VAR
ÇUMRA’DAN BİR ŞEVKİ YLIMAZ GEÇTİ
GARDAŞIM!
OKU, DÜŞÜN, GÖR!
DEVLETE ARKASINI DAYAYAN DAYI OLUYOR
HAFIZLARIN HOCASI
ÇUMRA’DA İZ VE ESER BIRAKAN HOCALARIMIZ
ESKİ VE YENİ HOCALAR
ALEVİ BİR GENÇTEN ÖĞRENDİKLERİM
SİYASET VE SİYASETÇİ ÜZERİNE
EKİN AZ EKİLDİ
NİÇİN AK PARTİ?
2018’İN ARDINDAN
YOL ARKADAŞI ÇOK ÖNEMLİ!
GÜL’E KOKMAK DİKENE BATMAK YAKIŞIR
BEN KILIÇDAROĞLU OLSAYDIM
EMEKÇİLERİN GÖZÜ AYDIN
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI (2)
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI
BİR HADİS BİR YORUM
28 ŞUBATÇILAR HÂLÂ ZİNDE
EMEĞE SAYGI DUYMAK
ÜÇ MESCİD VE ÜÇ DİLEK
EY KUDÜS!
İŞE YUVADAN BAŞLAMALI
AK PARTİ ÇUMRA İLÇE KONGRESİNİN ARDINDAN
KUDÜS ZİRVESİNİN ARDINDAN
ŞEHİRLER, CAMİLER, OKULLAR
KUDÜS DÜŞERSE İSLAM ÜMMETİ DÜŞER
İHTİYATLI OLMA ZAMANI
ABD’YE GÜVENMEK AYI İLE YATAĞA GİRMEKTİR
DEVLET BİR AYIBINDAN DAHA KURTULDU
DIŞIMIZ GÜZEL DE İÇİMİZ NE HALDE!
ÇUMRA REHABİLİTASYON MERKEZİNE TEŞEKKÜRLER
SİYASETTE BİR SEVİYE OLMALI
ENGELLİLERİN SORUNLARI NELERDİR?
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
BİR PANELİN ARDINDAN
DEĞİŞİM VAR DİYE DEĞİŞMEMEK LAZIM
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI
SİYASETÇİ OLMAK ZOR ZENAAT
YÖN GÖSTEREN LEVHALAR YETERSİZ
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE? (2)
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE?
HAYALİMDEKİ LİSE MEZUNU
ÜRETMEDEN TÜKETMEK
GENÇLİĞİMİZİ ÇALAN ÜÇ SEKTÖR
KUVVET HAZIRLAMAK
EĞİTİM Mİ? ÖĞRETİM Mİ?
FETİH GÖNÜLLERDEN BAŞLAR
HATADAN DÖNMEK FAZİLETTİR
SÜR GEÇİR Mİ? GÖR GEÇİR Mİ?
ŞEHİTLİK ÜZERİNE
KULAĞA KÜPE SÖZLER
YÖNETMEK SANATI
GERÇEKLERİ DE GÖRELİM
SİYASETÇİLİK DE SANATKÂRLIK GİBİDİR
CİDDİYET ZAMANI ARKADAŞLAR!
ÇUMRA’DA İMAR PLANINA İTİRAZLAR
KARAMSAR BİR YAZI
ASIL OLAN DAVADIR
BİZİM ELLERDE NELER OLUYOR?
TEŞEKKÜRLER MELİH GÖKÇEK
ÖLÜM DE DOĞUM DA DEVAM EDİYOR
UKALA TİPLER HER ZAMAN VAR
BİR GRUP YAZAR NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
SİNEKLER BİTMEYECEK
UYUŞTURUCU FELAKETİ KAPIDA
SURİYE’DE NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİN ARTILARI VE ZAAFLARI
HOCANIN DA DOKTORUN DA EMEKLİSİ OLMAZ
KONYA’DA NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİMİZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ
MOBİL KÜTÜPHANE HİZMETİ
TERÖRLE MÜCADELEDE HÜCUMDAYIZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
TAHİR BAŞKAN ÇUMRA’DAYDI
AFYON TOPLANTISI
ANLAMLI VE DERİNLİKLİ SÖZER
AMPUTE MİLLİ FUTBOL TAKIMIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
HAZIR OL VAKTİNE NEMÇE KRALI!
YENİ BİR AİLE POLİTİKAMIZ OLMALI
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ? (2)
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ?
CAMİLER HAFTASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BELEDİYELER
ATLARI NALLAMA ZAMANI
BARZANİ ATEŞLE OYNUYOR
TAHİR BAŞKANA
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI
REFERANDUM
AŞURE, HİCRİ YIL, KUTLU DOĞUM
İMAM HATİP DÜŞMANLIĞI BİTMEDİ, BİTMEYECEK
İmam Hatip Okulları
BARZANİ
TEOG KALKIYOR
DÜĞÜN DEDİĞİN
MÜLTECİLER BİZE EMANET
UĞUR BEY
BU DAVADA KIRK YIL (2)
BU DAVADA KIRK YIL
DÜŞÜN VE YAZ
HACILAR DÖNÜYOR
İKİ YENİ OKUL
EĞİTİM KONUSU
YAKAR ÇOCUKLAR
Çumra'ya Fakülte
BİR DEMET HAZIR CEVAP
TATLI SUYU NE ZAMAN İÇİYORUZ?
TÜRKİYE ÜÇ CEPHEDE SAVAŞIYOR
DÖRT NİMET: TOPRAK, SU, HAVA VE AĞAÇ
EMEKLİLİK TEŞVİK EDİLMELİDİR
YOL MEDENİYETTİR
KÖYDEN MAHALLEYE DÖNÜŞMEKLE NE KAZANDIK?
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
PKK ÇIBANININ TEDAVİSİ
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİİ NEREYE KOŞUYOR?
İSTİŞARE TOPLANTISINDA DUYDUKLARIM
GEL EY NEBİ!
SU İÇİNDE BALIKLAR GİBİYİZ
ÇUMRA DEVLET HASTANESİ’NDE FİZİK TEDAVİ İMKÂNI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
7
Alanyaspor
45
0
8
9
12
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
10
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
11
Gaziantep FK
35
0
10
11
8
29
12
Denizlispor
32
0
13
8
8
29
13
Gençlerbirliği
31
0
14
7
8
29
14
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
15
Yeni Malatyaspor
28
0
15
7
7
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
14
10
5
29
DEVA ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv