Yazı Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 16:27 Bu yazı 250 kez okundu
 
95. Yılında Çumra'mızı Okuyalım (3)
Sedat Ulupınarlı
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Bu sosyal toplumun bir gereğidir.

Bunları eleştirmek için yazmıyorum. Ben Çumra’yı yazıyorum. İçinde yaşadığım Çumra ile içimde yaşattığım Çumra’yı anlatıyorum. Hepimiz burada yaşıyoruz.

Çumra’mızın felç olmuş trafik sorununun ve otopark sıkıntısının çözümü ve halkın bu konuda rahatlamasının temini için gereken çalışmaların tam anlamında yapılmadığını ve yaklaşık 25 yıldır ihmal edildiğini hepimiz biliriz. Bu konuda bir komisyon kurularak acilen kalıcı çözümler üretip Çumra’mızın trafik ve otopark sıkıntısının giderilmesi gerekiyor. Gelişmiş toplumlarda trafik ve otopark hizmeti böyle olmaz. Şehir giriş ve çıkışlarına trafik yönlendirme levhalarının düzenli bir şekilde konulup trafikteki akışkanlığın sağlanması gerekiyor.Trafik sinyalizasyon lambalarının yetersiz olmasının trafikte birçok sıkıntıyı ve düzensizliği beraberinde getirdiği malumunuzdur. Bunlarında kısa zamanda çözüme kavuşması Çumra’mızın trafikteki sıkıntılarının giderilmesini sağlayacaktır.

 Çumra’mızda insanlarımızın oturup sohbet ettikleri park ve bahçelerimizin sayısının artırılması ve hizmet kalitesinin yukarı çekilmesi gerekiyor. Park ve bahçe bir kültür meselesi ve göstergesidir. Bu konuda çalışmalar elbette ki var ama sayıları ve hizmet kalitesi artırılarak insanımızın hizmetine sunulmalıdır.

Konya’nın yakın olması nedeniyle başta sanayi esnafımız olmak üzere tüm esnaflarımız büyük maddi kayıplara uğramaktadırlar. Çumra’mızda ticaretin, sanayinin ve üretimin biraz daha artırılması ile bununda önüne mutlaka geçilecektir.

İnşaat sektörü bir memleketin atar damarıdır ve hatta can damarıdır. İnşaat sektörünün canlı olması o ilçede işlerin iyi olmasını temin eder. Düzenli şehirleşme ve yapılaşma inşaat sektörünün eseridir. İlçede yapılacak olan inşaatlar ve binaların şehrin görüntüsü ve silüetini düzgün ve şehre yakışır bir halde ortaya koyması gerekir. Bu şehir planı ve düzeni açısından şarttır.

Çumra’mızda özellikle şeker fabrikasının ve diğer üretim tesislerimizin ilçemiz ekonomisine yapmış olduğu katkılardan, ilçe tarım ve hayvancılığın nispeten iyi durumda oluşundan ve ilçe ekonomisinin seviyeli oluşundan dolayı inşaat sektörü canlanmıştır. Ama geçtiğimiz yıllarda alınan yanlış bir karar gereği ilçemizin imar kat ve yapılaşmasını yakından ilgilendiren bir uygulamaya başlanmış ve ilçe inşaat sektörü büyük sıkıntılar yaşamıştır. İnşaat sektörü neredeyse bitme noktasına gelmiştir.

Alınan bu kararla aynı zamanda şehrin değişik sokak, cadde ve mahallelerinde uygulanan farklı kat artırımı ve imar izinleriyle şehrin görüntüsü, imar çalışmaları ve inşaat sektörü istenmeyen sonuçlar ve zararlarla karşılaşmıştır. Bu yanlışın düzeltilmesi için şimdilerde Belediyemizde belli bir çalışmanın yapıldığını biliyor ve takdir ediyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi ve acilen bir çıkış bulunarak şehrin imar çalışmalarının ve inşaat sektörünün canlanmasının temin edilmesi için yapılan çalışmaların ivedilikle sonuçlanması Çumra’mız için atılacak büyük bir adım olacaktır.

Bunlara ekleyecek çok şeyler var aslında ama daha fazlasına gerek yok. Birlikte yaşıyoruz zaten Çumra’mızda. Biz Çumralılar olarak idarecilerimiz, yatırımcımız, tüccarımız, esnafımız, çiftçimiz, öğrencimiz, memurumuz, çalışanımız ve emeklimiz olarak birlikte hareket edersek üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur. Çumra’mızın kalıcı sandığımız ve çözülemez dediğimiz sorunlarının ortak akıl ve iyi bir ekiple, plan proje ve samimi bir çalışma ile kısa zamanda halledileceği unutulmamalıdır.

Çumra’mızda sivil toplum örgütlerinin yani derneklerin, vakıfların, odaların, birliklerin, kooperatiflerin Çumra’mızın gelişmesi için daha aktif ve daha verimli olarak çalışmaları gerekiyor.

 Belediyemizin Belediyecilik hizmetleri dışında daha farklı oluşumlara da öncülük etmesi gerekir. Geçmiş dönemlerde azda olsa bunların örneklerini yaşadık. Çumra’mızda yetişmiş, fikir üretebilen aydın ve hayat tecrübesi olan kanaat önderlerini ve aydın insanlarını toplayıp zaman zaman istişareler yapılıp fikirleri dinlenmelidir. Danışan dağ aşar derler.

Çumra Kent Konseyinin acilen olması gerektiği şekliyle kurulmasına,  düzenli bir şekilde çalışmasına öncülük etmelidir. Çumra’mızdaki iş adamlarıyla ve çalışan kesimlerle zaman zaman toplantılar yapılarak verilen hizmetler ve yapılacak olan yeni yatırımlar istişare edilmelidir.

Yüz yıl önce sıfırdan alıp buralara kadar getirdiğimiz Çumra’mızı yüzyıl sonrasına taşıyabilmek için asrın gereklerine uygun şeklide yatırımlar yapmalı, evlatlarımızı seviyeli, ahlaklı, dürüst, çalışkan, fikir üretebilen, maddi ve manevi yönden yetişmiş bireyler olarak yetiştirmenin gayretinde olmalıyız.

Geçtiğimiz yüz yılda Çumra’mız neredeyse sıfırdan başlamış ve bugünkü övüneceğimiz ve içinde her türlü ihtiyacımızı giderebileceğimiz bir noktaya gelmiştir. Eğitimde, sağlıkta, tarımda, turizmde, ulaşımda, ticarette, üretimde, sosyal ve kültürel yaşama dair çalışmalarda, sporda, sanayide ve diğer tüm alanlarda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve ortaya konulan gayretler eksikleriyle birlikte elbette ki takdire şayandır.

Dünden bugüne Çumra’mızın gelişmesi, refah seviyesinin artması ve yaşanabilir bir yerleşim yeri haline gelebilmesi için çaba ve gayret gösteren bütün idarecilerimize, iş adamlarımıza, siyasetçilerimize, ilim ve fikir adamlarımıza, esnaf ve tüccarlarımıza çocuklarımız ve şahsımız adına çok teşekkür ederim. Selametle kalınız…

 
 
 
Etiketler: 95., Yılında, Çumra'mızı, Okuyalım, (3),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
4
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
5
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
6
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
7
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
8
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
9
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
10
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
11
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
12
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
13
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
14
Göztepe
11
0
1
5
2
8
15
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
EKER ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv