Telefon
WhatsApp
BELEDİYE SEÇİMLERİ ÜZERİNE BİR ANALİZ
300 X 250 Reklam Alanı

Beş yılda bir yapılan Belediye Başkanlığı ve Meclis üyeleri seçimi bu dönemde 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşti. Seçimlerin sonuçları tüm ülkede hem siyasi partileri kemde milleti şaşırtacak cinsten bir netice ortaya koydu.  Çoğu parti ve aday kesin olarak beklediği neticeyi alamayıp şok olurken çoğu parti ve adayda beklemediği sürprizlerle karşılaştı ve göreve geldi.

Çumra siyaseti her zaman farklıdır. Beklemediğin zamanlarda ya da kesin beklediğin zamanlarda sana ummadığın neticeler verebilir. Geçmiş dönemlerde yapılan seçimleri ve bugünkü seçimleri şöyle bir düşünürsek bunun doğruluğu ispatlanmış olur. 31 Martta yapılan seçimlerde de Çumra bazında siyasi partiler ve adaylar beklemedikleri neticelerle karşılaştılar.

Çumra’da hem Cumhur ittifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi ve adayı hem de Yeniden Refah Partisi ve adayı seçim sonucunda beklemedikleri sonuçlarla karşılaştılar. Milliyetçi Hareket Partisi ve adayı Fatih Demirci Cumhur İttifakının ortak adayı olarak ortaya çıktı ve meclis üyelerini belirleyip hummalı bir şekilde çalışmaya başladı. Yeniden Refah Partisi de aday olarak Mali Müşavir Alaattin Özçelik’i aday gösterdi. Onlarda meclis üyelerini belirleyip hummalı bir şekilde seçim çalışmalarına başladılar. Köyler, kasabalar, ev sohbetleri derken çalışmalar hızlandı.

Milliyetçi Hareket Partisi ve adayı Cumhur ittifakı ortağı olması nedeniyle çok daha rahat ve kendisinden emin adımlarla meydanlarda seçim çalışması yaptılar. Buda elbette ki normal ve doğru olandır. Çünkü Cumhur İttifakı Çumra da yüze 80 civarında oya sahip bir ittifaktır. Her kim olsa seçim sonuçlarına kesin gözüyle bakardı. Cumhur ittifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimizde aynı duygularla seçim çalışması yürüttüler.

Seçim çalışmaları tam hızlanmış ve yarışmanın Yeniden Refah partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında geçeceği kesinleşmeye başlamıştı. Hükümetin ve Cumhur ittifakı  bileşenlerinin genel politikalarındaki yanlışlar, ekonominin sıkıntılı olması,emeklilere verilen düşük zamlar vs..vs..Bütün bunlar ülke çapında olduğu gibi Yeniden Refah Partisine bir kayma hareketi başlattı. Bu kayma tepkisel bir kayma idi ve Çumra’da da kendisini hissettirdi.

Seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ederken Cumhur ittifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi Çumra İlçe Teşkilatı tarafından Yeniden Refah Partisinin Çumra Belediye Başkan Adayı Alaattin Özçelik’in bazı yasal sebeplerden dolayı aday olmasının önünde kanuni engel olduğu gerekçesiyle bir dilekçe verilip adaylığının iptali istendi. Bu durum ister istemez halk arasında tepkiyle karşılandı. İlçe seçim kurulu yaptığı inceleme sonunda Alaattin Özçelik’in adaylığının önünde bir engel olmadığına karar verdi. Daha sonra bu dilekçe il seçim kuruluna yeniden verildi. İl seçim kurulundan Alaattin Özçelik’in adaylığına onay verilmedi ve Yeniden Refah Partisi Ankara’ya Yüksek Seçim Kuruluna götürdü dosyayı. Oradan da ret cevabının gelmesi üzerine Yeniden Refah Partisine belli kısa bir süre tanındı ve bu süre içerinde Belediye Başkan Adayını değiştirmesi ve yeni bir isim getirmesi teklifi verildi. Alaattin Özçelik’in adaylık sürecinin bitmesiyle Yeniden Refah Partisi Çumra İlçe teşkilatı Mehmet Aydın’ı aday olarak gösterdi.

Seçimler esnasında yaşanan bu olaylar halk tarafından kısmen de olsa tepkiyle karşılandı. Bu arada hem Cumhur ittifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi hem de Yeniden Refah Partisi ortaya koydukları çalışmalarla seçimleri iyiden iyiye asılmaya başladılar. Toplu yemek davetleri ile iş iyice gövde gösterisine dönüştü. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Fatih Erbakan beyin Çumra’ya özel olarak gelip halka hitap etmesi, kendisinin İçeri Çumra’dan evli olduğu söylemesi, Milli görüş belediyeciliğinin Çumra’da örnek olarak uygulanacağı konusunda garanti vermesi ile halkın Yeniden Refah Partine olan teveccühünü biraz daha arttırdı.

İşin en önemli ayaklarından biriside Ak Partili Çumralı seçmenler Belediye Başkanının Ak Partiden olmasını bekliyorlardı. Sayın Recep Candan Beyin 3,5 yıllık bir zaman diliminde ortaya koyduğu çalışmalar neticesin kendisinin adaylığına kesin gözüyle bakıyorlardı. Halk tabanında da Sayın Recep Candan beyin bir dönem daha Çumra’da Belediye Başkanı olması ve başladığı projeleri bitirip öyle teslim etmesi bekleniyordu. Özellikle Çumra Belediye Personeli büyük çoğunlukla Recep Candan Beyin bir dönem daha başkan olmasını beklemişlerdi. Sayı Recep Candan başkanda böyle bekliyor ve haklı olarak hazırlıklarını ona göre yapıyordu aslında.

Son 3,5 yılda ilçede görev yapan Recep Candan genel olarak gerek partisi içinde ve gerekse diğer partilerle herhangi bir çatışmaya girmemeye özen göstererek proje ve hizmet odaklı bir çalışma ortaya koymuştu. Çumralılar olarak teni Belediye Başkanımızdan da devam eden projelerin ve hizmetlerin tamamlanmasını ve daha güzel projelere imza atmasını bekliyoruz.

Belediye Başkan adayları il il açıklanırken herkes Recep Candan’ın adaylığını bekliyordu. Cumhur ittifakının adayının Ak Partiden değil de ortağı Milliyetçi Hareket Partisinden açıklanması özellikle Ak Parti tabanında şok yarattı. Millet Milliyetçi Hareket Partine kızmadı. Hakkı da olamaz zaten böyle bir şeye. Aksine Çumra Belediye Başkan adaylığını Ak Parti gibi büyük bir partinin elinden alıp kendi adayını çıkarmasını takdirle karşıladı. Bu Milliyetçi Hareket Partisi ilçe teşkilatının bir başarısıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi Çumra İlçe Teşkilatı Ankara ve Konya da yapmış olduğu çalışmalar ve kulis faaliyetleriyle bu başarıya imzasını attı. Fakat iş Ak Parti tabanında çok karşılık bulmadı. Daha 8 ay önce yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ak Partinin adaylarını destekleyen Milliyetçi hareket Partisi Belediye seçimlerinde Ak Partinin tabanından Çumra bazında yeterli desteği alamadı. Yani Ak Parti tabanın bir kısmı Cumhur İttifakı ortağı olmasına rağmen Milliyetçi hareket Partisine oy vermediler. Milliyetçi hareket Partisi Belediye Başkan adayı Sayın Fatih Demirci ve ilçe teşkilatı ortaya koydukları hummalı ve yoğun çalışmaya karşı istediği sonucu alamadı. Bugün ele geçen bu sonuçlar bundan sonraki genel ve yerel seçimlere Çumra bazında nasıl yansır onu bilmiyorum ama seçim sonuçları açısından söylemiyorum, nihayetinde Milliyetçi Hareket Partisi de gerek iktidar olduğu dönemlerde ve gerekse Belediye Başkanlıkları dönemlerinde Çumra’mıza güzel hizmetle yapmış bir partimizdir. Hem Sayın Recep Konuk döneminde, hem Sayın Zeki Türker döneminde hem de Sayın Yusuf Erdem dönemlerinden Çumra’mıza verilen hizmetler unutulmaz. Ama burada ittifak anlayışı açısından kanımca yanlışlıklar yapıldı. Genel seçimlerde 29142 oy alan Cumhur ittifakı aynı seçimlerde 1911 oy alan Yeniden Refah Partisine karşı 15702 oy alarak Belediye seçimlerini kaybetti. Aslında burada seçimleri yalnız başına Milliyetçi Hareket Partisi kaybetmedi Cumhur ittifakı kaybetti. Çünkü seçime beraber girdiler. Çumra’da seçim sonuçlarını ilçe yönetimleri ve ilçe halk tabanıyla istişare etmeden karar veren Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi genel merkezleri belirlemiştir.

Başta da söylediğim gibi Çumra’da Yeniden Refah Partisinin genel seçimler itibariyle oyları 1911 dir. Ama Belediye seçimlerinde 17265 oy alarak Çumra’da rekor kırmıştır. Belediye seçimleri elbette biraz daha farklıdır. Adayın ve meclis üyesi adaylarının yakınları, çevresi, maddi ve manevi destekçileri biraz işin rengini değiştirir. Yenide Refah Partisinin gerek ilçe teşkilatının ve gerekse meclis üyelerinin gece gündüz seçim çalışmalarını hummalı bir şekilde yürüttükleri, halk ile diyaloglarını üst seviyede tuttukları görülmüştür. Burada aradaki bu fark kısmen Yeniden Refah Partisinin oylarının artması sebebiyle olsa da asıl sonuç olarak Cumhur ittifakına değişik sebeplerden dolayı ortaya çıkan tepki oyları olarak sandığa yansımıştır.

 Kanımca Çumra’da Cumhur ittifakının adayının Ak Partiden olması durumunda sonuçlar elbette ki bundan daha farklı olacak ve Çumra Belediyesi Ak Partide kalacaktı. Siyaset birazda istişare ve tedbir ister. Anladığım Ak Parti bu seçim hengâmesinde gerekli istişareyi ve tedbiri tehir edip göz ardı etmiştir. Ben yaptım oldu demeyle siyasette sonuç alınmaz.  Bu sonucu elbette ki bütün siyasetçiler iyi okumalı ve değerlendirmesini ona göre yapmalıdır.

 Cumhur ittifakına olan tepkisiyle halkımız Yeniden Refah Partisinin yanında yer almış ve tüm ülke çapında olduğu gibi Çumra dada desteklemiştir.  Yeniden Refah Partisi ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Aydın Beyinde bu okumayı en iyi şekilde yapacağına ve ona göre Çumra’mıza kalıcı hizmetler bırakmanın gayreti içinde olacağına inanıyorum.

Diğer siyasi partilerde dâhil herkes seçim süreci boyunca gayet yüksek seviyeden bir çalışma ortaya koydular. Büyük Birlik Partisi adayı Sayın Fatih Öksüz bey’de seçim sahasında kendisinden bahsettiren isimlerden oldu.   Güler yüzü, girişken yapısı, tatlı dili ve ortaya koyduğu liderlik vasfına istinaden halk tabanından belli bir takdir aldı. Önceki seçimlerde 3362 olan Büyük Birlik Partisi oylarını bu çalışmasına rağmen 3855’e çıkarabildi. Fatih Öksüz Beyin bu seçimlerde ortaya koyduğu çalışma, kişilik ve hassasiyeti kendisine diğer seçimlerde ya da değişik platformlarda değişik imkânlar sunacaktır diye düşüyorum. Bekleyip göreceğiz.

Saadet Partisinin adayı Sayın Servet Şahin Bey gayet donanımlı, eğitimli, kültürlü ve yönetici vasfına haiz adaylarımızdan birisi olarak ortaya çıktı. Daha önceki seçimlerde 2225 oy alan Saadet Partisi böyle donanımlı bir aday ile sahaya çıkmasına rağmen 1744 oy almış ve bu seçim sürecini de bu şekilde kapatmıştır.

Seçimlerde Çumra’da birde bağımsız adayımız vardı. Mehmet Yetiş Çumra’da bugüne kadar çıkan ilk bağımsız Belediye Başkanı adayı olarak sahaya indi. Arkasında herhangi bir siyasi güç olmamasına ve seçim çalışmalarını kendisinin deyimiyle “farkındalık yaratmak “ amacıyla yürüttü ve yüzde 1 oy aldı.

Çumra’da Bağımsız Türkiye Partisinden aday olarak sahada çalışmalar yapan Yakup Kuzay kendi imkânları çerçevesinde güzel bir performans ortaya koymasına rağmen seçmenden 178 oy alarak seçim yarışını kapattı.

Zafer Partisi adayı olarak meydanlara seçim çalışması yapan Emre Tekin ve ekibi de ortaya koydukları gayret ve çaba neticesinden seçmenden aldığı 332 oy ile seçim maratonunu kapattı.

Seçimlerin ve sonuçlarının ilçemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

Çumra Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği