Haber Detayı
19 Ekim 2021 - Salı 13:28 Bu haber 276 kez okundu
 
Yusuf Erdem Adaylığını Açıkladı
Recep Konuk'un seçimlerde aday olmayacağını açıklamasının ardından, adaylık konusunda adı sıkça konuşulan önceki dönem Çumra Belediye Başkanlarından Yusuf Erdem, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EKONOMİ Haberi


Çumra, Beyşehir, Seydişehir, Altınekin, Karatay, Cihanbeyli ve Hüyük ilçelerinden gelen çiftçilerin yoğun katılımı ile Cumartesi günü akşam saatlerinde seçim irtibat bürosunun açılışında adaylığını açıklayan Erdem,  coşkulu kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada,

 " İnsanlara hizmetin Allah katında en mukaddes ibadetlerden biri olduğuna inanan bizlerin de bu sese kulağımızı tıkamamız mümkün değildi." dedi.

Erdem  konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Değerli Hemşehrilerim,

Saygıdeğer Çiftçilerimiz,

Bir ülkenin kalkınıp gelişmesindeki en temel nokta o ülkenin tarımı ve ülkenin çiftçisine verdiği değerdir. Bu yüzdendir ki devletimizin kurucusu M.Kemal Atatürk, “Köylü Milletin Efendisidir” demiştir. Atatürk bu sözü söylerken, kalkınmanın tarımdan başlayacağını çok iyi biliyordu.

Gerçekten de; o güneşin altında, tozun toprağın içerisinde, tarlada-kırda bin bir fedakârlıkla çalışıp üretim yapan çiftçimiz, hayvancılıkla uğraşan köylümüz olmasa kim ne yiyip ne içebilecektir. Neyin fabrikasını kuracak, hizmet sektörlerinde ne ikram edip ne satacaktık ?

Önce çiftçimiz olacak, pancar, mısır, buğday, arpa, fasulye, domates ve benzeri yüzlerce ürünü üretecek. Köylümüz inek, koyun, keçi, tavuk vb. hayvanları yetiştirecek ki bunlardan sonra bu ürünleri işleyecek şeker fabrikaları, un fabrikaları, et ve süt işleme tesisleri kurabilelim. Bunlar olsun ki, bunları pazarlamak için ambalaj tesisleri, tasnif-eleme tesisleri ve bu ürünleri işleyecek diğer sanayi kuruluşlarını kurabilelim. Bunlar olmalı ki evlatlarımız iş-güç sahibi olabilsin, geleceğe güvenle bakabilsin, eşini-çocuklarını alıp çarşıya-pazara çıkabilsin, lokantalara gidebilsin, tatil yapabilsin. Herkesin geliri olsun ki, ev sahibi olabilsin, gelecek için tasarruf yapabilsin. Yani inşaatlarda böylece yapılabilir, yeni yatırımlarda.

Görüyorsunuz, biliyorsunuz her şey tarımdan ve çiftçiden başlar. Eğer çiftçi yoksa diğer hiçbir şey yoktur. O halde çiftçimize hak ettiği değeri vermeli, hepimizin karnını doyuran bu fedakâr insanların alın terinin karşılığını fazlasıyla almasını sağlamalıyız. Bunun yolu da kooperatiflerden ve kooperatifçilikten geçer. Bu kooperatifler de hem çiftçinin ürünlerinin hak ettiği değeri bulması için çalışmalı, hem de çiftçinin üretimini kolaylaştıracak, maliyetlerini düşürecek girişimleri sağlamalıdır. Yani hem ürünün satışını, pazarlamasını, işlemesini sağlayacak tesisler, fabrikalar kuracak. Hem de gübresinden, yakıtına, ilacından tohumuna her türlü ihtiyacını sağlayacak tesisler oluşturacaktır.

İşte bu noktada Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Türkiye’ye örnek olabilecek en güzel örneklerden birini oluşturmuştur. Şeker fabrikalarından, süt fabrikasına, tohumculuk tesislerinden, et entegre tesislerine varıncaya kadar onlarca tesisin kurulmasını sağlamış, bugün sahip olduğu tesislerin sayısı 45’e ulaşmıştır. Buradan bu kurumun kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen başta başkanlarımız ve kurucularımız, çiftçilerimiz olmak üzere hepsine teşekkür eder ahrete intikal edenlere Allah’tan rahmet diler, yaşayanlara da minnet duygularımızla uzun ömürler niyaz ederiz.

Ancak, geldiğimiz gün itibariyle de hem hızlı büyümenin yarattığı bir takım etkiler, hem yaşanan pandemi süreci, hem de ekonomik koşullar dolayısı ile ağır bir finansal sorunla karşı karşıya olduğu yönündeki kamuoyu algısı hepinizin malumudur. Nu noktada 22 yıldır kooperatifimizin başında olan Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konu bey’in yorulduğunu beyan ederek tekrar aday olmayacağını açıklaması hepimizi üzerken, kamuoyundaki algıda dolayı çiftçimizin de endişelenmesine yol açmıştır.

İşte tam da bu endişe ve belirsizlik ortamında bu fabrikaların bir kısmının kuruluşundaki naçizane emeklerimizi bilen hem çiftçilerimiz, hem de fabrikalarda çalışan işçilerimiz ile bu fabrikalarla bağlantılı sektörlerdeki, kamyoncusundan bakkalına, inşaatçısından pastanecisine varıncaya kadar bütün esnafımız “Kooperatifimize, fabrikalarımıza sahip çıkmak, onları eski görkemli günlerine geri döndürmek ve daha iyi hale getirmek üzere” son bir aydır yoğun bir istek ve ısrarla, evlatları, kardeşleri olarak gördükleri bizleri göreve davet etmişlerdir.

İnsanlara hizmetin Allah katında en mukaddes ibadetlerden biri olduğuna inanan bizlerin de bu sese kulağımızı tıkamamız mümkün değildi.

Evet, sevgili Konyalı hemşehrilerimiz, saygıdeğer çiftçilerimiz; gür sesinizi duyduk ve sizlerin çağrısına uyarak geldik. Talebiniz başımızın üstünde. Sizler bu ülkenin velinimetisiniz. Sizlere nasıl hayır diyebilirdik ki. Şimdi huzurlarınızda tekrar açıklıyorum. “Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına Aday oluyorum”.

Ben evladınız olarak üzerine düşeni yapıyorum. Artık söz sizin, son söz çiftçilerimizin.

Endişelerinize gelince;

“Evet, haklısınız. Fabrikalarımızın bir takım sorunları olduğu doğrudur. Bunların çoğu da ekonomik ve finansal sorunlardır. Ancak hiç endişelenmeyin, bu sorunlar çözülemez sorunlar değildir. Yeter ki iş ehlinin elinde olsun. Bu anlamda da hepiniz müsterih olun. Bizlerin hem ekonomik ve finansal bilgimiz, hem projeciliğimiz, hem de yeteneğimiz buna yeter. Sizler yanımızda oldukça üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Bizler, en büyük gücün Hakk’ın ve halkın gücü olduğuna inananlardanız.

Eğer Cenab-ı Hakk, alnımıza bu konuda sizlere hizmeti yazmış ise, sizler de bizim yanımızda iseniz şuna emin olun

“BİZ BU HİZMETİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİZ”.

Konya’mızın gururu bu tesisleri ve Torku markamızı en iyi şekilde koruyacak ve daha ileriye taşıyacağız.

Bütün bunları yaparken de bir şeyi iyi bilmenizi istiyoruz.

ADİL OLACAĞIZ."

 

 

 

Kaynak: () - (Serdar YAVUZ) Editör: Abdullah SUCU
 
Etiketler: Yusuf, Erdem, Adaylığını, Açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
39
31
0
3
12
15
2
Fenerbahçe
27
24
4
3
8
15
3
Konyaspor
27
23
2
6
7
15
4
Hatayspor
26
23
5
2
8
15
5
Başakşehir FK
25
23
6
1
8
15
6
Alanyaspor
24
20
5
3
7
15
7
Galatasaray
23
21
4
5
6
15
8
Fatih Karagümrük
22
22
5
4
6
15
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
5
5
5
15
11
Sivasspor
19
21
4
7
4
15
12
Kayserispor
19
20
6
4
5
15
13
Giresunspor
19
15
6
4
5
15
14
Altay
18
20
7
3
5
15
15
Antalyaspor
18
18
7
3
5
15
16
Gaziantep FK
18
18
7
3
5
15
17
Göztepe
14
15
7
5
3
15
18
Yeni Malatyaspor
14
12
9
2
4
15
19
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
20
Çaykur Rizespor
10
12
11
1
3
15
KUZEY ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv