Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 14:16 Bu haber 237 kez okundu
 
İlk Adım Atıldı!
Hemşehrimiz Şair,Yazar ve Tiyatrocu Mehmet Seviş'in ev sahipliğini yaptığı toplantıda bir araya gelen bir grup sanat gönüllüsü, devamını getirecekleri bir yolculuğun ilk adımını attılar.
SANAT Haberi


Aynı zamanda gazetemizde de yazarlık yapan  Şair Ahmet Yavuz, Şair-Yazar Recep Öğütçü, Yazar Sedat Ulupınarlı, Şair-Yazar Uğur Köfe ve Gazetemizin Editörü Abdullah Sucu'nun katıldığı toplantıda, kültür-sanat ve edebiyat konuşuldu. Çumra'da sayıları tahminlerin çok çok üstünde olan sanatçıların, her birinin kendi içinde ve dar alanda yürüttükleri sanat faaliyetlerinin mutlak surette ortaya çıkarılması ve bu zenginliğin ilçe yararına dönüştürülmesi konusunu her katılımcı tarafından ısrarla dile getirildi.

Çumra sevdalısı olan ve Çumra'ya vefa borçları olduğunu dile getiren katılımcıların her biri, geç kalmış olmakla birlikte ilk adımı atmanın önemli  olduğunu ve bundaki  sonraki adımların daha sık ve kararlı atılması yönünde görüş bildirdiler.

Gün batımına kadar süren toplantı en kısa zamanda ikincisinde buluşmak üzere sona erdi.

İlk olmasına rağmen toplantıdan umutlarla ayrıldıklarını söyleyen katılımcılar toplantıyla ilgili düşüncelerini gazetemize değerlendirdiler.

Mehmet SEVİŞ:

Çumra'da insanları özellikle de; yazan çizen insanları bir araya getirebilme arzumu çoktan beridir düşünüyordum. Geçen yıl bir türlü gerçekleştirememiştim bu hayalimi. Sağolsun Abdullah Sucu kardeşimin öncülüğünde ilk adımımızı zor da olsa attık. Bu iyi mi oldu, kötü mü? Tabii ki iyi oldu. Hem de çok çok iyi oldu. Eğer günün birinde Çumra'mızda sanat adına, değişim ve özgürce düşünebilme adına adımlar atılacaksa -ki atılmalı- yolumuzu çizmeliydik. Katılan tüm dostlar istekli, dahası heyecanlıydılar.

Benim müzmin muhalefetliğimden söz ettim konuklarıma. Hiç birisi de akıl edip sormadı: "Senin muhalif olmadığın bir alan var mı?" diye.

Ben sanatın her türlüsüne "Evet" diyen ender insanlardan biriyim. İş sanat oluncahiç muhalif olunur mu?Sanatçı üst insandır. Oysa ben...

 

Recep ÖĞÜTÇÜ:

   Çumra’mızın yazar- çizerleri, gazetemizi ayakta tutan aydınlar olarak Mehmet Seviş Abimizin Batum mahallesindeki bahçesinde bir araya geldik. Etli ekmeğin arkasından o nefis dağ havasında çaylarımızı yudumlarken, uzun zamandır özlediğimiz tatlı bir sohbete daldık. Çumra’mızın yerel sorunlarını tartıştık, önerilerde bulunduk. Mehmet Seviş Abimiz, yetmiş yaşlarında ancak gönlü genç, bünyesi dinç, sıcak gönüllü bir büyüğümüz. Kendi kıt imkanlarıyla yaptığı ahşap dağ evinin gölgesinde bize hizmet etti, bizi en güzel şekilde ağırladı. Böyle bir arkadaş grubunu bir araya getirdiği için kedisine minnettarız. 

Çumra kültürünün yaşatılması noktasında buluşan arkadaşlarımızın her birinin önerileri, istekleri oldu.

Hülasa şu pandemi günlerinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına da dikkat ederek ilk yazarlar buluşmasını gerçekleştirdik.

Farklı fikirleri paylaşsak da Çumra milliyetçiliği etrafında bizleri birleştiren ve böyle bir buluşmaya vesile olan

Mehmet Seviş, Abdullah Sucu ve bendenizi arabasıyla götüren Sedat Ulupınarlı kardeşlerimize özellikle teşekkür ederim.  

Sedat ULUPINARLI:

Uzun zamandır düşünülmesine ve planlanmasına rağmen yeni gerçekleşti. Cumranın dünü bugünü ve yarını için güzel şeyler konuşuldu. Eski Çumra’yı özlemle andıran cümleler döküldü dudaklardan. Yeni Çumra için kurulan hayaller ve düşünülen yaşamlar dile getirildi. Çumra denildiği zaman herkesin söyleyeceği birkaç kelam ve birkaç söz vardır elbette. İşte birkaç kişide bir yerde birkaç kelam ve birkaç söz etti Çumra için. Bence bütün Çumra’nın söyleyeceği birkaç kelimeyi bu birkaç kişi dile getirdi.

Çumra’mızda kaç şair, yazar, edebiyatçı, fikir ve düşünce adamı var biliyor musunuz bilmem ama bence onlarca insan var bu dalda varlık gösterebilen. Bu insanların arada bir, bir araya getirilip hayallerinin, düşüncelerinin ve tavsiyelerinin dinlenilmesinde büyük faylara vardır. Burada yerel yönetime yani Çumra Belediyemize görev düşmektedir. Sayın Başkanımız Recep CANDAN Bey’in bu konudaki hassasiyetini biliyorum ve bekliyorum inşaalah.

Tüm şairlerimizi edebiyatçılarımızı, düşünürlerimizi ve yazarlarımızı bir araya toplamayı çok istiyoruz. Bu da olacak inşaalah. Çünkü Çumra’mızın buna ihtiyacı var. İlk olması açısından sayıyı biraz düşük tutmayı tercih ettik. Hem bu konudaki acemiliğimiz gitsin hem de işin temelini atmış olalım.

Elbette ki katılımcıların dilek ve temennileri, görüş ve tavsiyeleri çok önemliydi. Çünkü her konuşmacı konuştuğu zaman Çumra’mızın geçmişine olan hasretini dile getirirken geleceğine yönelik hayallerini de beyan ediyordu. Bu toplantının ve sonuçlarının güzel bir yansıması olacağını ümit ediyorum.

 Sonuç olarak güzel bir toplantı ve sohbet olduğu kanaati hepimizde hakim oldu. Toplantımızın verimli olduğunu inancıyla yüzlerimize yansıyan tebessümler ve corona selamlarıyla oradan ayrıldık.

Uğur KÖFE:

Keşke kelimelerle gün batsaydı karanlığın toprağına; su olup okşasaydık hep kardeş rüzgar dalgası bizler. Mehmet Seviş abinin bahçesinde gölgelerimiz birbirine dokundu, zaman şahitti, konuşan mekandı, ses bize atiyi getirdi. Sözcükler arkadaşlıklarına mutluluktan ağlıyordu. Biz gibi memnun. Niçin yazdık biz fikrimiz insan evrenselliğine bir teşekkürle yad edilme. Kültürde sanatta asla eksilmemek, yükselmek, çoğalmak, serpilmek, fark edilmekti.    Beraberlik sanatın ve sanatçının duası. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, devamını diliyorum.

Abdullah SUCU:

Yıllardır hayalini kurduğumuz ancak bir türlü atamadığımız adımın geç de olsa atılmış olmasına en çok sevinenlerdin biriyim. Sanat alanında büyük bir potansiyele sahip olan Çumra'mızda, dağınık,  birbirinden habersiz ve yalnız şekilde hayatını sürdüren sanat adamlarının bir araya gelmesi zarureti artık göz ardı edilemeyecek noktaya ulaşmıştı.  Artık harekete geçmek kaçınılmaz olmuştu.  Durumdan vazife çakırdık. Bu konudaki hassasiyetine bizzat şahit olduğum Mehmet Seviş abiyle el ele vererek, arkadaşlarımızdan da destek ve cesaret alarak zaman içinde halkayı genişletmek için kolları  sığadık  Adımların sıklaşarak devam etmesi en büyük dileğim. Çumra'da doğmuş, büyümüş ve yaşamakta olan herkesin bu yere bir vefa borcu olduğunu düşünüyorum. Herkes alanıyla ilgili olarak üzerine düşeni yapmalı. Bizler de sanat alanında  kendini ispatlamış değerlerimize sahip çıkmalı ve  genç yeteneklerimizi keşfetmeliyiz. Bunun yolu da bir araya gelmekten; tanımaktan, tanışmaktan ve tanıtmaktan geçiyor. Dolayısıyla bu başlangıcı önemsiyor ve eli kalem, fırça, mızrap tutan herkesi yanımızda olmaya çağırıyorum.

Toplantıya katılan ve Çumra’mızın gönül insanlarından olan Ahmet YAVUZ abimiz de toplantımıza söylediği güzel şiirler ve anlatımlar ile renk kattı.

 

Kaynak: () - (Serdar YAVUZ) Editör: Abdullah SUCU
 
Etiketler: , İlk, Adım, Atıldı!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
16
0
0
1
5
6
2
Fenerbahçe
14
0
0
2
4
6
3
Galatasaray
10
0
2
1
3
6
4
Yeni Malatyaspor
8
0
2
2
2
6
5
Antalyaspor
8
0
2
2
2
6
6
Kasımpaşa
8
0
2
2
2
6
7
Çaykur Rizespor
8
0
2
2
2
6
8
Fatih Karagümrük
8
0
2
2
2
6
9
Hatayspor
7
0
1
1
2
4
10
Sivasspor
7
0
2
1
2
5
11
Gaziantep FK
7
0
1
4
1
6
12
Beşiktaş
7
0
2
1
2
5
13
Başakşehir FK
7
0
3
1
2
6
14
BB Erzurumspor
7
0
2
1
2
5
15
Göztepe
7
0
1
4
1
6
16
Konyaspor
6
0
1
3
1
5
17
Kayserispor
6
0
3
0
2
5
18
Trabzonspor
5
0
3
2
1
6
19
Denizlispor
5
0
3
2
1
6
20
Gençlerbirliği
4
0
3
1
1
5
21
MKE Ankaragücü
1
0
3
1
0
4
NEVİN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv