Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 15:01 Bu haber 226 kez okundu
 
Hurda Lastikler Enerjiye Dönüşecek
Çumra’nın tarım ve sanayi anlamında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Başkan Halit Oflaz, yeni bir yatırımın da müjdesini verdi. Başkan Oflaz, yatırımcılarla birlikte hurda lastiklerin enerjiye dönüşeceği Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü olmaya aday bir tesis üzerinde çalıştıklarını söyledi
DİĞER Haberi


Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz ve Çumra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Kural, Yenigün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan’ı ziyaret etti. Çeşitli konuların masaya yatırıldığı ziyarette Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, Çumra bölgesiyle ilgili bilgiler verdi. Çumra’nın Konya’nın önemli potansiyele sahip bir ilçesi olduğuna dikkat çeken Başkan Oflaz, Çumra’nın bu potansiyeli nedeniyle göç alan bir bölge olduğuna vurgu yaptı. Çumra’nın tarımın başşehri olduğuna dikkat çeken Başkan Oflaz, şöyle devam etti, “Çumra Çatalhöyük demektir, medeniyetin başkenti demektir. Çumra medeniyetin ilk kurulduğu tarımın ilk yapıldığı yerdir. Bugün bu ilklerin atıldığı yer Çumra 9 bin yıl önce atalarımız Çatalhöyük’te medeniyetin tarihin temellerini atmışlardır. Tarihin başladığı yerdir. Yani doğada kendiliğinden yetişen tohumların ilk atıldığı yerdir Çatalhöyük. Böyle olduğu için bugün Türkiye’nin gıda üretim üssüyüz diyebiliyoruz. Tesadüfen oluşmuş bir yapı değiliz. Bizim temellerimiz tarihten gelmektedir. 9 bin yılın birikimini biz bugün yaşıyoruz ve nimetlerinden yararlanıyoruz. Çumralı olarak belki bunun farkında bile değiliz ama idareci olarak dışarıdan baktığımız zaman bu farkındalığı görebilmekteyiz. O yüzden bugün endüstriyel tarımın başkentiyiz. Biz bugün birçok yurtdışı ülkesine hayvan ürünü dahil ihracatını yapabiliyoruz. Konya’mızın gururu Konya şekerin üretim üssü Çumra. Biz var olan nimetleri korumakla birlikte kendimizi geliştirmemiz lazım. Her alanda kendimizi geliştirmezsek o ilçeyi ileriye taşımamız çok mümkün gözükmüyor. O yüzden Çumra organize sanayiyi çok önemsiyoruz. Çumra organize sanayinin 20 yıllık bir geçmişi var. 1 milyon metre karelik geçmişe sahip biz göreve geldikten sonra Çumra belediyesi olarak sayın murat kurum bakanımızın iradesi ve desteğiyle yeni 8 buçuk milyon metre kare genişleme sahasının tapusunu aldık. Bu alan 400 adet parsel demektir. 400 adet parsel demek 400 adet fabrika demektir. Bu çok büyük bit adım demektir. Biz hiçbir organize sanayinin rakibi değiliz yani Konya’daki organize sanayisinin küçük kardeşiyiz. Konya merkeze 30 km mesafede. En önemlisi de ürün alt yapımızdır. Biz tarım memleketiyiz dedik. Bizim özellikle tarıma dayalı endüstriyel sanayiyi Çumra’ya çekmemiz gerekiyor. Bunun göstergesi olarak da tarım kredinin yan fabrikasının sözünün aldık. İnşallah tarım kredinin yem fabrikasını bir an önce Çumra’ya kuracağız. Yine bu anlamda Konya büyükşehir belediye başkanımız, Konya valimiz, sayın bakanımız ve milletvekillerimizin ciddi desteği oldu. Tarım kredinin yem fabrikasının Çumra’ya gelmesi demek ürünü kaynağından alması demektir. Bizim çiftçimizin ürettiği bütün ürünleri garanti alabileceği gibi günlük 40 adet kamyonun girip çıktığı fabrikadan bahsediyoruz. Sadece Torku ile kalmayıp, Torku’nun temelini güçlendirmek, arkasını doldurmak demektir bu.

” TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLMAYA ADAY

Bölge için projelerin devam ettiğini bildiren Başkan Oflaz, onayını aldıkları önemli bir yatırımla ilgili bilgiler verdi. Konuyla ilgili Oflaz, şunları söyledi, “Şu anda da onayını aldığımız Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü olmaya aday olan bir enerji dönüşümü fabrikası kurmayı hedefledik. Hurda lastiklerden enerji üretilecek bir alanın projelerini yaptık yatırımcılarla beraber. Bu yatırımcılar kendiliğinden gelmiyor. Yatırımcıları ve projelerini bölgemize çekebilmek adına görüşmeler ve imkanlar sağlıyoruz. Aynı zamanda alt yapı imkanlarını veriyoruz. Masum bir organizeyiz aslında şu anda bazı eksiklerimiz mevcut onları gidermeye çalışıyoruz. Normalde bir fabrikanın bahçesinin asfaltını ve peyzaj düzenlemesini belediye yapar mı? Yapmaz. Ancak buraya gelecek bir yatırımcı fabrikasında 110 tane eleman çalıştırıp istihdam oluşturuyorsa biz o fabrikanın bahçesinin asfaltını ve peyzaj düzenlemesinin sözünü veriyorum. Belediye olarak bizim yatırımcılara desteğimiz tam.” KORONAYLA MÜCADELE

Koronavirüse karşı gerçekleştirilen mücadeleyle ilgili de bilgiler veren Başkan Oflaz, “Koronavirüse karşı başta Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, devletimizin bütün makamları ve özelliklede Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Konya Belediyeleri olarak gerçekten çok güzel mücadele verdiler. Bu süreç içerisinde güçlü gördüğümüz birçok Avrupa ülkelerine baktığımız zaman çoğu sınıfta kalırken bizim devletimizin verdiği mücadeleyi saymakla bitiremeyiz. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın ve ilçe belediye başkanlarımızın da yaptıklarını anlatmaya kalksak Avrupa’daki birçok ülke için büyük bir ders olur. Bu süreç içerisinde Uğur Başkanımızın koordinesiyle düzenli olarak toplantılar yaptık ve en iyi şekilde senkronize olduk. Çumra belediyesi olarak dezenfektan aracı yaptırdık. Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için her zaman ön plandaydı. Çumra’nın en uzak mahallesi dahil bütün Çumra’yı en az 2 defa dezenfekte ettik. Temizlenmedik dezenfekte edilmedik mahalle sokak bırakmadık. Virüs ile mücadele kapsamında 26 kişilik müdahale ekibi kurduk. Bu mücadele sırasında çalışan ciddi bir ekip vardı” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİYOGAZ TESİSİ

“Türkiye’nin en büyük biyogaz tesisi şu anda Çumra’da 29 ekimde çalışmaları ilk genelgeye sunulacak, şu an da denemelerini de yapıyoruz” diyen Başkan Oflaz, tesisin detaylarını şöyle paylaştı, “Türkiye’nin en büyük biyogaz tesisinden bahsediyoruz. 6kw’lık enerji üretecek ve bizim yılda 2 buçuk milyon ton hayvansal atıkları alıp 850 in ton buradan gübre üreteceğiz. Çumra olarak hayvan varlığı bakımından da çok öndeyiz. Bu alanda da hayvansal atıklarında değerlendireceğiz amacımız bu atıkları enerjiye dönüştürmek ve ekonomiye de katkı sağlamak. Bürokrasinin yatırımcıya engel olmaması lazım. Biz bürokrasi olarak eğer devleti temsil ediyorsak Çumra belediyesi olarak yatırımcının yanında olduğumuzu göstermemiz lazım. Yatırımcılar bizim için oldukça değerliler onlar bu ülkenin ekonomisine kakı sağlıyor, istihdam yaratıyor, cebindeki parayı, birikimini oraya bağlamış ve istihdam sağlayacak. Bugün iş konusunda ihtiyacı olan hemşerilerimizi oralara yönlendirebiliyoruz. Dolayısıyla Çumra’nın bundan sonraki adımları organize sanayi ile bağlantılı yatırımcıları Çumra belgesine çekerek güçlendirmek oluyor. Çumra gibi ilçelerin ekonomik potansiyelini kazandırmak ve o bölgelerde istihdam alanlarını sağlamalıyız ki diğer ilçelerimize de örnek olsun.”

ÇATALHÖYÜK MÜZESİ

Projeleri arasında Çatalhöyük Müzesi’nin de yer aldığını ifade eden Başkan Oflaz, “Çatalhöyük olarak o bölgeye yakışır bir mimari ile Çatalhöyük müzesini ve ziyarete gelen değerli vatandaşlarımızı karşılamak için çalışmalarımız var. Bu konu ile büyükşehir başkanımız ile sürekli görüşüyoruz. Proje belli bir geldi inşallah önümüzdeki yıllarda temeli atılacak. Bizim bu tarihimizi, geçmişimizi daha iyi sunabilmemiz gerek. Bunun içinde en iyi karşılama alanı ve bu tarihi en iyi şekilde ifade eden çalışmamız olacak” diye konuştu.

ÇUMRA KAVUN LOKUMU

Çumra’nın en önemli markalarından olan Çumra kavunuyla ilgili çalışmalarının da devam ettiğini belirten Başkan Oflaz, “Çumra Çatalhöyük şehri, Çumra tarımında başkenti dolayısıyla Çumra’nın simgesi olarak en büyük değerlerimizden bir tanesi kavundur. Geçen yıl israfa kaçmadan kavunun tanıtımıyla ilgili en güzel çalışmalarımızı yapma gayretinde bulunduk. Bu yıl ise kavun aromalı lokum yaptırdık. Şu anda ise ilk tanıtımını burada yaptık ilerleyen zamanlarda daha iyisini de yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da kavunu tarlalarımızda analiz ederek ve damıtarak aromasını kendimiz çıkartacağız bu alanda ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Konya gıda ve tarım üniversitesi ile beraber çalışma süreçlerimizde devam ediyor. Çumra kavununun patentini de alacağız. Çumra kavununun kendine özel aroması, tadı vardır ve kavuna lezzetini katan Çumra’mızın topraklarıdır. Bütün vatandaşlarımıza da tavsiye ediyoruz” dedi.

ÇUMRA’NIN GELECEĞİNİ PARLATTI

Çumra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Kural da, Çumra bölgesinin ticareti ve sanayisini anlattı. “Çumra şekerin kurulmasının en büyük katkısı Çumra’nın ekonomisine yaptığı etkidir” diyen Başkan Kural, şunları kaydetti, “Bugün bu fabrikanın 17-18 tane işletmesi var. Çumra ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır. Çumra’nın geleceğini parlattı. Çumra’da yetişen tarım ürünleri fabrikada değerlendiği gibi aynı zamanda yeni gelişmelerde katkı sağladı ve bunun neticesinde misyonu halen daha en yüksek seviyesinde sürekliliğini korumaya devam ediyor. Bundan sonra da Çumra’nın gelişmesi devam edecek. Çumra organize sanayinin temellerinden itibaren bu zamana kadar gelişmesinde katkısı bulunan recep konuk başkanımız atmıştır. Recep başkanımızı belediye başkanlığı dönem inde Çumra organize sanayiyi kurmuş. Belediye başkanlığı döneminde temelleri atılmış ve bu zamana kadar ilerleme biraz geç sağlanmış. Zamanında ileri görüşlü olduğundan dolayı şu anda da Çumra’nın misyonu organize sanayi olacak. Organize sanayinin 1 milyon metre kare olan arazisine şu anda 8 buçuk milyon metre kare ek ilave yaptırıldı ve bundan sonra da 32 adet parseli işletmeye geçti ve diğerleri de 2 sene içerisinde de diğerleri de geçecek. Şu anda 8 buçuk milyon metre karenin 800 tane talebi var. Önceden Çumra tarım memleketiydi ama bundan sonra sanayi memleketi olacak.” Yapılan değerlendirmelerin ardından Yenigün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, ziyaretten dolayı teşekkür etti. Başkan Oflaz ziyaretin anısına Arslan’a hediye takdiminde bulundu. 

Kaynak: () - Konya Yenigün Editör: Abdullah SUCU
 
Etiketler: Hurda, Lastikler, Enerjiye, Dönüşecek, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
YENİDOĞAN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv